Pierwsza taka biblioteka w Polsce. "Klimat rodem z filmów sci-fi"
W Warszawie powstanie pierwsza w Polsce podziemna biblioteka w metrze. To filia Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek miasta stołecznego Warszawy. Jak zapewnia autor projektu, w podziemiach znajdzie się "jedna z najnowocześniejszych bibliotek w Polsce". Wiemy, jak będzie wyglądała placówka w stacji metra.
Projekt podziemnej biblioteki, która powstanie w Warszawie, intryguje. Wielu mieszkańcom przywodzi na myśl futurystyczne wnętrza, pojawiają się komentarze typu: "klimat rodem z filmów sci-fi". Jednym się podoba, innym nie, ale trzeba przyznać, że zamysł jest nietuzinkowy. Tak ma wyglądać nowa biblioteka na stacji metra.
Nowa biblioteka w Warszawie. Intrygujący projekt podziemnej placówki
Budowa filii bibliotecznej w podziemiach to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, którzy mają w ten sposób zaoszczędzić czas i łatwiej korzystać z możliwości wypożyczania książki "w drodze". Stąd też nazwa planowanej placówki: "Biblioteka w drodze", zwana też "Metroteką".
- Dotychczas bibliotekę publiczną (miejską) w metrze uruchomiono w różnych miejscach na świecie, m.in. w: Pekinie, Nowym Jorku, Stambule, Meksyku, Londynie, w Pradze. Dzięki współpracy z Metrem Warszawskim będzie to możliwe również na Targówku! - informuje Urząd Dzielnicy Targówek.
Dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni 145,2 m kw. zostały już jakiś czas temu przekazane bibliotece przez Metro Warszawskie, a prace nad filią wzbudzają wiele emocji. W planowanej placówce w podziemiach metra na stacji Kondratowicza znajdzie się bogaty księgozbiór, który zostanie przeniesiony z dotychczasowego oddziału przy ul. Kondratowicza 23. Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 ma być gotowa w ciągu kilku miesięcy.
- Z radością ogłaszamy, że Dyrekcja Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy podpisała umowę na projekt architektoniczny przystosowania i aranżacji nowej biblioteki publicznej na stacji metra Kondratowicza. Ta innowacyjna inicjatywa wychodzi naprzeciw światowym trendom, które stawiają na czytanie w środkach komunikacji miejskiej. Nowa lokalizacja biblioteki jest wyjątkowym przedsięwzięciem, które ma na celu ułatwienie dostępu do książek dla mieszkańców Warszawy - podała w oświadczeniu Biblioteka Publiczna dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.
Filia biblioteczna na stacji metra. Futurystyczny wygląd, hydroponika i idea "biblioteki w drodze"
Twórca projektu, GK-Atelier Grzegorz Kłoda, udostępnił film i grafiki prezentujące wnętrza. Jak podkreśla projektant, "Metroteka" będzie wyjątkowa. Autor wymienia kilka powodów: to pierwsza w Polce biblioteka w metrze; placówka została zaprojektowana całkowicie w technologii parametrycznej (wśród wielu uwzględnianych przy projektowaniu czynników znajdują się takie parametry jak zużycie energii, amplituda temperatur, a nawet ciśnienie atmosferyczne i inne); filia ma spełniać założenia idei "biblioteki po drodze"; będzie wyposażona w uprawę hydroponiczną, a więc podziemie wypełnią rośliny.
- Jesteśmy podekscytowani tą nową biblioteczną inicjatywą i z niecierpliwością czekamy na otwarcie Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 98 na stacji metra Kondratowicza w Warszawie. Będzie to kolejny krok w kierunku promowania czytelnictwa i kultury wśród mieszkańców miasta - przekazał personel BP w dzielnicy Targówek.
Według zaangażowanych w projekt osób będzie to pierwsza placówka, w której wdrożone zostaną różne nowoczesne idee, takie jak self-checki, dzięki którym czytelnicy będą mogli wypożyczać i oddawać książki samodzielnie, bez żadnego udziału bibliotekarza. Pojawi się tam również książkomat, aby umożliwić całodobowe wypożyczanie książek.
Biblioteka w warszawskim metrze. Projekt wzbudza emocje
To pierwsze takie miejsce w Warszawie, osoby zaangażowane w jego powstawanie podkreślają, że to także pierwsza w Polsce biblioteka w metrze. Będzie mieć charakter przestrzeni otwartej i umożliwiać podróżnym szybkie skorzystanie z zasobów bibliotecznych. Ciekawostką jest to, że w filii nie będzie dwóch takich samych półek. Te elementy mają wyglądać jak wstęgi z unikalnym, falowanym wzorem.
- Otwarta przestrzeń Metroteki będzie miała strefę recepcyjną, strefę ekspozycji książek, strefę galerii i spotkań autorskich oraz strefę dla dzieci i młodzieży - przekazał Michał Jamiński, Przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek.
Wiele osób komentujących przedsięwzięcie na profilu studia projektowego w mediach społecznościowych wyraża aprobatę dla wyglądu przestrzeni oraz pomysłowych założeń. Pojawiają się jednak także sceptyczne opinie. "Jak w tej bibliotece ma zmieścić się 27 000 książek, które mają być tam przeniesione z Kondratowicza 23? W jaki sposób wyłoniono studio projektowe - czy był konkurs, przetarg? Niestety radni Targówka nie chcą tego przyznać", napisał jeden z internautów pod postem GK-Atelier Grzegorz Kłoda. Inna osoba napisała: "Ten projekt to nieporozumienie. [...] Ani to ładne, ani praktyczne. Rośliny w podziemiu? Bez światła dziennego? Co to będą za rośliny? Legalne?".
Zdecydowana większość komentarzy ma jednak pozytywny wydźwięk. "Niezwykle zaprojektowane! Tajemnicze i pełne charakteru wnętrze!" komentuje jedna z osób. "Super, oby takich bibliotek było jak najwięcej", dodaje inna. "Widzę siebie w takiej przestrzeni", skwitowała jedna z internautek. Sporo wskazuje również na to, że także bibliotekarze są zadowoleni z pomysłu i miejsca ulokowania filii
Pozostaje czekać na otwarcie tego przybytku, które ma nastąpić w drugiej połowie 2024 roku. Wówczas każdy będzie mógł samodzielnie odwiedzić obiekt i zweryfikować swoje postrzeganie projektu. Autor zapewnia, że podczas otwarcia opowie też o nim nieco więcej i wyjaśni pewne zagadnienia.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Polecamy na Antyweb: Niezwykła oferta. 26 kanałów TV teraz za darmo