Pole golfowe na pustyni i hotel o wyglądzie świątyni. Tak chcą przyciągnąć turystów

Pole golfowe na pustyni? Czemu nie? Arabia Saudyjska właśnie ujawniła projekt kolejnego luksusowego kurortu, który będzie koncentrował się na aktywności na świeżym powietrzu w otoczeniu futurystycznej architektury.


Bezprecedensowy boom budowlany w Arabii Saudyjskiej trwa w najlepsze. Wokół projektów toczą się liczne dyskusje związane z doniesieniami o łamaniu praw człowieka, a także ich możliwym negatywnym wpływem na środowisko. Jednym mogą się podobać, inni uważają, że są zbyt futurystyczne i dominują nad krajobrazem (choć sami Saudyjczycy podkreślają, że ich celem jest wtopienie planowanej architektury w otaczające ją środowisko).

Teraz ujawniono projekt przekształcenia pustynnego krajobrazu w luksusowe miejsce wypoczynku nastawionego na grę w golfa oraz inną aktywność na świeżym powietrzu. Gidori będzie zlokalizowane u wybrzeży Zatoki Akaba w Arabii Saudyjskiej, gdzie zaplanowano również inne inwestycje, takie jak Xaynor czy Zardun, o których mogliście przeczytać w GeekWeeku.

Reklama

Saudyjczycy nie zwalniają tempa. Kolejne inwestycje pojawiają się jak grzyby po deszczu

Nowy futurystyczny projekt zaprojektowany został przez Ignacio Gomeza i Lamę Al Kharbousha ze znanego biura projektowego Aedas. Gidori będzie obejmowało 200 wkomponowanych w krajobraz domów i willi. Uzupełni je hotel butikowy z 80 pokojami, restauracjami, spa, siłownią, kilkoma basenami, a nawet ekskluzywnym teatrem. Centralnym i jednocześnie najbardziej charakterystycznym elementem całej inwestycji będzie tzw. Monolit. To kompleks przy plaży o spektakularnej konstrukcji wspornikowej. Wyrastający z nadmorskiego krajobrazu, pomieści 190 luksusowych apartamentów z widokiem na morze, a także szereg lokali gastronomicznych, charakterystyczne sklepy detaliczne i przestrzenie ogrodowe.

Choć najbardziej rzucającym się w oczy elementem z pewnością będzie architektura, to główny nacisk położony jest na architekturę krajobrazu w tym pole golfowe oraz tereny do pieszych wędrówek, a nawet... obserwacji gwiazd.

- 18-dołkowe mistrzowskie pole golfowe Gidori rozciąga się w głąb lądu, przez niskie wzgórza i skaliste wychodnie, stanowiąc wyzwanie dla golfistów na wszystkich poziomach i charakteryzujące się innowacyjnym designem, wspaniałymi widokami na wybrzeże i zaawansowaną technologią. Elegancki budynek klubowy zapewni graczom wyrafinowaną gościnność, a akademia golfa będzie oferować fachowe porady i coaching oraz obsługiwać tradycyjną grę, a także e-sport nowej generacji. [...] Okolica Gidori jest idealna do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, takich jak piesze wędrówki, jazda na rowerze po drogach i w terenie oraz spacery po malowniczych krajobrazach. [...] O zmroku platformy obserwacyjne zapewnią niezrównane możliwości oglądania nocnego nieba - czytamy w zamieszczonej niedawno informacji prasowej.

Oprócz przekształcania środowiska naturalnego w ramach megainwestycji NEOM Saudyjczycy planują wybudować monumentalny wieżowiec Mukaab, który zapoczątkuje projekt nowego centrum Murabba stolicy kraju - Rijadu. Będzie miał kształt gigantycznego sześcianu o boku 400 metrów. Na wizualizacjach wygląda tak, jakby cały pokryty był złotem. Elewacja, dzięki nakładającym się na siebie trójkątnym formom, nawiązywać ma do nowoczesnego stylu architektonicznego Najdi (region w centralnej części kraju). Inną głośną inwestycją jest plan budowy 2-kilometrowej wysokośći wieżowca, który również stanie w Rijadzie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Architektura | Arabia Saudyjska | neom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy