Polska na Expo 2025. Dziedzictwo, kreatywność i sztuczna inteligencja
Expo 2025 Osaka, Kansai rozpocznie się 13 kwietnia 2025. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia" ("Designing Future Society for Our Lives"). Organizatorzy przewidują, że weźmie w nim udział 150 krajów i 25 organizacji międzynarodowych. Co zaprezentuje Polska?

Pawilon Polski jest zlokalizowany w strefie tematycznej "Ratowanie Życia". Niewątpliwym atutem jest też narożna działka, na której został wybudowany - dzięki temu będzie widoczny z każdej strony, przez co może zwrócić większą uwagę dzięki obserwacji z różnych perspektyw. A obserwować będzie co, ponieważ już sam projekt spod kreski Alicji Kubickiej i Borja Martineza jest niezwykle interesujący.
Polski pawion na Expo 2025. Skąd pomysł na tak charakterystyczny wygląd?
Wygląd Pawilonu Polski na EXPO 2025 inspirowany był spiralą, która od zawsze fascynowała ludzi, a także występuje w przyrodzie we wszystkich skalach: od DNA po kształt galaktyki. Geometria ma symbolizować nowatorskie idee, które rozprzestrzeniają się daleko poza granice naszego kraju, wpływając na odległe obszary, ale również wiedzę zdobytą za granicą, która do nas powraca.


Ma to być symbol wyzwań, przed którymi stoimy. Reprezentuje 5 odpowiedzi na 5 ważnych problemów: energię, żywność, emisję dwutlenku węgla, naturę i kulturę. Te wartości przekazywane mają być przez charakterystyczny i zapadający w pamięć wizerunek. Jak informował PAIH jeszcze w 2023 roku, udział Polski w Wystawie Światowej ma wzmocnić zarówno kulturalne jak i gospodarcze stosunki z Japonią oraz innymi krajami azjatyckimi. Ma być okazją do zwiększenia liczby zagranicznych inwestycji, ale także ruchu turystycznego.
Za koncepcję ekspozycji odpowiada interdyscyplinarny zespół. Składa się ona z interaktywnych instalacji artystycznych, które łączą naturę, tradycję, naukę i technikę. W instalacji "Spirit Plant" każdy odwiedzający będzie mógł wybrać odpowiednie parametry, na podstawie których algorytm skomponuje odpowiednią roślinę. Powstałe w ten sposób obrazy będą wyświetlane na półprzezroczystych ekranach, stanowiąc element scenografii, dając jednocześnie ciekawe wrażenia wizualne.
"Aura" określana jest jako "orkiestra" sterowana cyfrowo, wydobywając dźwięki z naturalnych materiałów. Sercem każdego "instrumentu" będzie fragment wierzby, kojarzonej z Chopinem i pozyskanej z okolic Żelazowej Woli. Dzięki zastosowaniu metod sztucznej inteligencji widzowie będą mogli subtelnie wpływać na ruch "Aury", stając się współtwórcami spektaklu.
Wśród pozostałych instalacji będzie można zobaczyć m.in. zamknięte w żywicznych kulach polskie rośliny, które uchwycone zostały w ulotnym momencie transformacji; animowany zielnik, który prezentuje tradycję polskiego zielarstwa; wersy polskich poetów zapisane na karteczkach jako forma inspirowana haiku czy utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu japońskich i polskich pianistów. Zostanie także zaprezentowana polska gospodarka, biznes i nauka.

Dzięki Expo 2025 w Japonii pojawi się też "Najbardziej Polski Krajobraz". Ta instalacja przybliży odwiedzającym piękno polskiego krajobrazu i jego różnorodność. - Generowane przez AI na paronamicznym ekranie pejzaże Polski ewoluują i zmieniają się pod wpływem ruchu odwiedzających. Pojedyncze osoby i grupy widzów przemieszczające się wzdłuż ekranu determinują cechy wyświetlanego obrazu. Ten płynnie zmienia się, buduje i przeobraża poprzez poetyckie sekwencje ruchów. Instalacja „wytrenowana” na tysiącach zdjęć z różnych regionów Polski, potrafi stwarzać nowe, nieistniejące pejzaże, będące idealnymi reprezentacjami polskości krajobrazu - czytamy o opisie na oficjalnej stronie Wystawy.
Expo 2025 potrwa do 13 października 2025 roku, co oznacza, że będziemy mieli kilka dobrych miesięcy na zaprezentowanie naszego kraju z jak najlepszej strony.
Źródła: expo.gov.pl, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, GeekWeek.interia.pl