Stres? Ogarnij się, zanim sięgniesz po leki
W ostatnich latach stres stał się jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia. Tempo życia, natłok obowiązków, presja otoczenia i nas samych - coraz częściej zdajemy sobie sprawę z jego wyniszczającego działania. Lekarze radzą, żeby spróbować poradzić sobie z nim naturalnymi metodami.
Stres od lat okupuje niezmiennie wysoką pozycję na liście zagrożeń cywilizacyjnych. Eksperci często zestawiają go z otyłością, paleniem, alkoholem czy złą dietą jako przyczynę wielu chorób. Istnieją środki o działaniu uspokajającym, dzięki którym można walczyć ze stresem. Jednak rozwiązanie farmakologiczne jest bardzo ryzykowne i nie rozwiązuje samego problemu. Niektórzy twierdzą, że przed podjęciem takiego kroku warto rozważyć mniej inwazyjne sposoby.
Ćwiczenia relaksacyjne
Brzmi to trochę egzotycznie, ale nie chodzi tutaj o duchowe łączenie się z kosmosem i odnajdywanie swojej energii. Lekarze coraz częściej polecają aktywności, które mogą znacząco zredukować poziom stresu.
System nerwowy poddany ciągłemu pobudzeniu nie ma ani chwili na odpoczynek. Praca, życie w biegu, nieprzerwane korzystanie z telefonu - to wszystko utrzymuje nasz mózg w stanie ciągłej aktywności i nie pozwala mu odpocząć. Chwila spokoju, wyłączenie wszystkich urządzeń elektronicznych, kilkanaście minut w ciszy mogą naprawdę pomóc.
Specjaliści twierdzą, że taka lekka forma "medytacji", czyli spacer w ciszy albo po prostu zatrzymanie się na moment w ciągu dnia wystarczą, aby choć trochę zredukować poziom stresu.
Rutyna
Nic tak nie uspokaja jak działanie według wypracowanego schematu i brak niespodzianek. Kiedy nie musisz improwizować i myśleć na każdym kroku, jaką decyzję podjąć, mózg ma o wiele mniej pracy. Dobry plan może według lekarzy być potężnym sojusznikiem w walce ze stresem.
Odpowiednia suplementacja
Jeśli to naprawdę konieczne, dobrze zorientować się w świecie suplementów, zanim zaczniesz faszerować się witaminami i losowymi kolorowymi tabletkami. Specjaliści zgodnie twierdzą, że najpierw należy zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę potrzebuje twój organizm. Przykładowo: mówi się, że witamina B12 daje energię, ale może akurat dostarczasz jej wystarczająco dużo z jedzenia i wcale nie musisz dodatkowo aplikować jej w postaci tabletek?
Najlepiej spotkać się z lekarzem czy dietetykiem i dokładnie opisać to, jak się czujesz i jak wygląda twój tryb życia, a przynajmniej dokładnie zapoznać się z działaniem wszystkich środków, którymi planujesz wesprzeć swoją dietę.