Stworzył jacht, który nie wygląda jak jacht. Inspiracją była kultura Indian

Aras Kazar, projektant jachtów, zaprojektował futurystyczną jednostkę o wyjątkowo oryginalnym wyglądzie, która wraz z nazwą ― Wakinyan ― nawiązuje do kultury Indian Lakota z Ameryki Północnej. Jest prosty, elegancki i inspirowany dziobem drapieżnych ptaków.

Patrząc na Wakinyana z góry chwilowo nie można oprzeć się wrażeniu, że jego inspiracją nie był jacht królewski Naboo czy biało-żółty myśliwiec, którym Anakin zniszczył statek flagowy Federacji Handlowej w Gwiezdnych Wojnach: Mroczne Widmo.

Wakinyan, a właściwie Wakíŋyaŋ to słowo w języku Indian Lakota, które oznacza "grzmot". Najczęściej tłumaczone jest jako "Duchy grzmotu", "Istoty grzmotu" lub "Ptaki grzmotu".

"Duchowy ptak w formie łodzi"

Jacht napędzany jest energią elektryczną, a dzięki płatom nośnym - podobnie jak w wodolotach - może rozwijać prędkość 32 węzłów (ok. 60 km/h). Jak podkreśla Aras Kazar: ― Tak, nie jest to jeden z tych nudnych, powolnych superjachtów!

Reklama

Dzięki wykorzystaniu włókna szklanego i hartowanego szkła projektant chciał uzyskać efekt odbicia, aby odzwierciedlić morskie fale, jego otoczenie. W założeniu, gdyby nie biały wierzchołek, obserwatorzy mieliby myśleć, że płynie niewidzialny statek.

Zaprojektowany przez Kazara jacht ma 130 metrów długości, i 26 metrów szerokości (38 metrów całkowitej szerokości liczonej z płatami). W pełni przeszklone pokłady mają nie tylko odbijać wodę, niebo i Słońce, ale także zapewnić pasażerom 360-stopniowy widok i dostęp do naturalnego światła.

Obecny projekt koncepcyjny koncentruje się głównie na zewnętrznym wyglądzie jednostki, jest niewiele renderów przedstawiających środek, a te i tak są dość oszczędne w ujawnianiu szczegółów. Widać jednak na nich, że we wnętrzu dominować mają białe meble oraz drewniane i beżowe akcenty. Oprócz głównej sypialni dla właściciela, zaprojektowano tu pięć sypialni dla pasażerów oraz kabiny dla załogi. Zrelaksować się będzie można na basenie na rufie oraz w spa.

Przeczytaj także: Widzisz jacht na zdjęciu? To pierwsza wydrukowana w 3D, zeroemisyjna i... niewidoczna jednostka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jacht
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy