Ten budynek znają wszyscy Krakowianie. Otworzą tam luksusowy JW Marriott

Dawny gmach dawnej Pocztowej Kasy Oszczędności w Krakowie niedługo zostanie zrewitalizowany. Wszystko za sprawą milionera, który planuje otworzyć tam luksusowy hotel JW Marriott. Konserwator zabytków wydał zgodę twierdząc, że zmiana funkcji uchroni obiekt przed dalszym niszczeniem.

Gmach dawnej Pocztowej Kasy Oszczędności to zabytkowy budynek zlokalizowany o obrębie Starego Miasta (ok. 600 m od Bazyliki Mariackiej i ok. 1 km od Zamku Królewskiego na Wawelu). Powstał w 1925 r. na posesji, dawniej wykorzystywanej przez obiekty cyrkowe. W 1907 roku otwarto tam pierwsze stałe kino w Krakowie o nazwie "Cyrk Edison". 

Był bank, będzie luksusowy hotel

W czasach II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej w gmachu mieścił się oddział Deutsche Post Osten - Poczty Niemieckiej Wschód. W 1945 r. został zaadaptowany na szpital dla rannych, a w 1947 r. wrócił pod zarząd PKO. Bank działał tam do 2015 r., kiedy to zabytek (wpisany na listę w 1968 r.) został wystawiony na sprzedaż i zakupiony dwa lata później za kwotę 44,1 mln zł przez spółkę J.W. Construction prowadzącą działalność deweloperską. Nieruchomość została od razu nabyta z przeznaczeniem na cele hotelowe z garażem podziemnym dostępnym za pomocą windy samochodowej i tarasem na dachu.

Reklama

Jeszcze we wrześniu 2024 r. Józef Wojciechowski, prezes J.W. Construction opowiedział na łamach Pulsu Biznesu o planach otwarcia "najlepszego hotelu w Krakowie". Prawdopodobnie prace ruszyłyby wcześniej, gdyby nie stanowisko poprzedniego konserwatora zabytków, który wydał pozwolenie tylko na  prace konserwatorskie przy elewacji oraz zabytkowych elementach wystroju, a także wyposażeniu budynku. Po wyborach samorządowych i zmianie na stanowisku wojewódzkiego konserwatora ten wydał zgodę twierdząc, że dzięki temu obiekt będzie chroniony przed niszczeniem.

Co będzie w krakowskim JW Marriott?

Cały hotel ma oferować 120 pokoi, których przebudowa zakończy się w przyszłym roku. W głównej sali operacyjnej na pierwszym piętrze (wzorowanej na rzymskim Panteonie) powstanie bar z muzyką na żywo. Przechodnie pokoje używane dotychczas jako gabinety dyrektorskie będą po zmianach służyły gościom jako miejsce pracy i odpoczynku. W podziemiu będzie strefa SPA i wellness z basenem, siłownią i saunami. Za projekt odpowiedzialna jest krakowska pracownia URBA Architects (jak dowiedzieliśmy się w J.W. Construction, wizualizacje jeszcze nie zostały upublicznione).

JW Marriott jest siecią hotelową należącą do Marriott International. Nazwa wywodzi się od Johna Willarda Marriotta, założyciela firmy, który swój pierwszy hotel otworzył w 1984 r. w Waszyngtonie. Obecnie do sieci JW Marriott należy 120 hoteli na całym świecie w tym dziewięć w Europie (po jednym we Francji, Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii, Rumunii i Wielkiej Brytanii, oraz trzy w Turcji).

Źródła: e-hotelarz.pl, lovekrakow.pl, Wikipedia

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kraków | hotel marriott
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy