Wiadomo, dlaczego alkohol uzależnia

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Amerykańscy naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali, co dokładnie dzieje się w mózgu człowieka po spożyciu alkoholu i dlaczego niektórzy się od niego uzależniają - informuje serwis eScienceNews.

Odkrycie może przyczynić się do rozwoju skuteczniejszego leczenia uzależnienia od alkoholu
Odkrycie może przyczynić się do rozwoju skuteczniejszego leczenia uzależnienia od alkoholu© Panthermedia

Alkohol powoduje uwalnianie się endorfin w obszarach mózgu, odpowiedzialnych za powstawanie uczuć przyjemności i bycia nagradzanym. Białka o działaniu podobnym do opiatów są wydzielane w jądrze półleżącym i korze oczodołowej-czołowej w reakcji na spożycie alkoholu. Pierwszy raz zostało to bezpośrednio zaobserwowane u ludzi.

Dowód na dobry humor

- Już od 30 lat przypuszczaliśmy, opierając się na badaniach na zwierzętach, że spożycie alkoholu prowokuje powstanie właśnie takiej reakcji, ale aż do teraz nie zaobserwowaliśmy tego u ludzi. To pierwszy bezpośredni dowód na to, że alkohol wprawia ludzi w dobry nastrój - mówi główna badaczka, Jennifer Mitchell z Ernest Gallo Clinic and Research Center w the University of California, San Francisco (UCSF).

Naukowcy zastosowali technikę pozytonowej tomografii emisyjnej PET w celu zidentyfikowania konkretnych miejsc w mózgu, które reagują zaraz po spożyciu alkoholu. Przebadano 13 regularnych konsumentów napojów, zawierających procenty i 12 osób, które nie piją zbyt często.

Coraz więcej endorfin

U wszystkich badanych spożycie alkoholu powodowało uwolnienie się endorfin, przy czym, im więcej wydzielonych endorfin w jądrze półleżącym, tym intensywniejsze uczucie deklarowanej przyjemności. Co więcej, im większy poziom endorfin w korze oczodołowej-czołowej, tym większe poczucie upojenia alkoholowego u regularnych konsumentów, ale nie u osób z grupy kontrolnej.

- Wyniki wskazują na to, że mózgi regularnych konsumentów lub osób uzależnionych od alkoholu są zmienione w sposób, który sprawia, że picie jest dla nich przyjemniejsze. Może być to wskazówka, która rzuca światło na to, jak powstaje problem alkoholowy. Silne uczucie bycia nagradzanym może przyczyniać się do spożywania zbyt dużych ilości alkoholu - tłumaczy Jennifer Mitchell.

Odkrycie konkretnych miejsc w mózgu, w których wydzielane są endorfiny, może przyczynić się do rozwoju skuteczniejszego leczenia uzależnienia od alkoholu.

Rezultaty badania opublikowano w "Science Translational Medicine".

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
Przejdź na