Wybrano najlepsze budynki i przestrzenie świata w 2022 r.

Ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu architektonicznego, którego celem jest tytuł najlepszego budynku roku - World Building of the Year. Finaliści oceniani byli w kategoriach obejmujących m.in. architekturę mieszkaniową, komercyjną i miejską.

Zwycięzcy zostali wyłonieni podczas gali World Architecture Festival, która odbyła się  w Lizbonie w Portugalii w dniach 30 listopada - 2 grudnia. Konkurs ma już 15 lat. Pierwsze cztery wydarzenia odbyły się  w Barcelonie w latach 2008-2011, później festiwal przeniósł się do Singapuru. Od 2016 r. gospodarzami były Berlin i Amsterdam.

Tegoroczny konkurs oprócz Budynku Roku 2022 wyłonił zwycięzców w kilkunastu kategoriach, m.in. przyszły projekt, najlepsze wykorzystanie naturalnego światła czy krajobraz roku. Zobacz poniżej wszystkich laureatów w poszczególnych kategoriach.

Reklama

World Building of the Year 2022

Projekt: Studio 3XN A/S

Najlepszym budynkiem roku został Quay Quarter Tower w Sydney w Australii, zlokalizowany w pobliżu Sydney Opera House. To rzeczywiście niezwykły budynek, ale z pewnością nie świadczy o tym wyłącznie jego nowoczesna bryła. Wybudowany został bowiem w 1976 r. jako AMP Centre, po wielu latach przebudowany i oddany ponownie. Ideą projektu było pokazanie, że wyburzanie starych budynków nie jest konieczne, a zachowanie konstrukcji obniża koszty dla środowiska. Zachowano 65 proc. belek, słupów i płyt z poprzedniej konstrukcji oraz ponad 95 proc. jej istniejącego rdzenia.

206-metrowa konstrukcja składa się z pięciu brył ułożonych jedna na drugiej. Elementem każdej części jest atrium zwrócone w stronę kultowego portu w Sydney.

Szereg ułożonych w stos atriów tworzy społeczny kręgosłup z wyjątkowymi widokami, jednocześnie wpuszczając światło dzienne w głąb płyt podłogowych o powierzchni 2000 metrów kwadratowych. Atria u podstawy każdego bloku otwierają się na obszerne zewnętrzne tarasy, które poszerzają miejsce pracy i zapewniają dostęp do cennej przestrzeni zewnętrznej w całej wieży.

Laureat dwóch nagród: Wnętrze roku i Najlepsze wykorzystanie naturalnego światła

Projekt: Condition_Lab

Biblioteka Dziecięca Pingtan w wiosce Pingtan w prowincji Hunan w Chinach.

Projekt przyszłości

Projekt: CAATStudio (Kamboozia Architecture and Design Studio)

Dream Pathway - połączenie parku sportowo-rekreacyjnego z kulturalną ulicą. Projekt obejmuje miejską ścieżkę dla pieszych i rowerzystów w zachodniej części wzgórz Abbas Abad w Teheranie, pomiędzy ulicą Valiasr (najbardziej historyczną ulicą w Teheranie) a parkiem Jost-e-Joo.

Krajobraz roku

Nagroda jest jednym z najwyższych wyróżnień Światowego Festiwalu Architektury i jednym z finałowych czterech przyznawanych na zakończenie festiwalu.

Projekt: SHANCUN Atelier School of Architecture, Tsinghua Univiersity + Anshun Institute of Architectural Design

Ochrona i rekultywacja wiejskiego krajobrazu Gaodang: wioska mniejszości etnicznej Buyi w południowo-zachodnich Chinach

Nagroda WAFX

Nagroda WAFX zwiastuje najbardziej przyszłościowe koncepcje architektoniczne na świecie i jest przyznawana przyszłym projektom, które określają kluczowe wyzwania, którym architekci będą musieli sprostać w nadchodzących latach.

Projekt: BAD — Built by Associative Data + Guallart Architects

The Tower of Life, Dakar, Senegal

Międzynarodowe piękno budynków

Projekt: K-Studio

Dexamenes, Kourouta, Peloponez, Grecja

Najlepsze użycie kolorów

Meadowbank School, szkoła państwowa dla 2600 uczniów w Nowej Południowej Walii w Australii

Nagroda inżynierska

Projekt: Koffi & Diabaté Architectes

Orange Village - Headquarters, budynek o futurystycznym stylu na siedmiu poziomach w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Nagroda Futureglass

Nagroda jest częścią nagród specjalnych #WAF22 i celebruje projekty, które pokazują nowe sposoby wdrażania szkła i technologii szkła.

Projekt: MVRDV

Depot Boijmans Van Beuningen, pierwszy publicznie dostępny magazyn dzieł sztuki na świecie, zlokalizowany w Rotterdamie w Holandii.

Najlepsze wykorzystanie certyfikowanego drewna

Nagroda jest jedną z nagród specjalnych #WAF22 i wyróżnia zgłoszenia, które wykorzystały certyfikowane drewno w sposób innowacyjny, edukacyjny lub artystyczny.

Projekt: OHLAB Architecture

Paseo Mallorca 15, Palma de Mallorca, Hiszpania

Nagroda Lizbońska

Nagroda upamiętnia najlepszy budynek w mieście ukończony w okresie przyjmowania nagród WAF.

Projekt: Capinha Lopes Consulting

Budynek biurowy Parque das Nações firmy Capinha Lopes Consulting

Nagroda za wizualizację

Wizualizacja: Lingui Hive Technology Services Limited

Shenzhen Airport East Comprehensive Transportation Hub, Chiny

Laureat nagrody Mały projekt

Projekt: Play Architecture

Przestrzeń restauracyjna w DevaDhare w Sakleshpur w stanie Karnataka w Indiach

Najlepsza fotografia architektury

Fotograf: Deed Studio

Szkoła podstawowa Jadgal w Seyyed Bar, Iran

Krajobraz miejski

1. Zwycięzcą kategorii Krajobraz miejski: Rewitalizacja Parku Dziecięcego Rasulbagh autorstwa SHATOTTO

2. Krajobraz - Kategoria miejska willa autorstwa TROP: terrains + open space

3. Krajobraz — kategoria obszarów wiejskich z dużym uznaniem: projekt jako eksperyment: tarasy oczyszczające ścieki w Handan autorstwa Kongjianyu Turenscape

Ubiegłoroczny zwycięzca

Nagroda World Building of the Year 2021 trafiła do kopenhaskiej elektrociepłowni i zakładu przetwarzania odpadów Amager Bakke, znanego również jako Copenhill, którego dach pełni rolę stoku narciarskiego nie tylko zimą.

Wśród poprzednich zwycięzców znajdują się Narodowe Muzeum Sztuki XXI Wieku w Rzymie i oranżerie w Singapore's Gardens by the Bay.

Przeczytaj także:

Wszyscy będą zazdrościć! Aston Martin nawet domy robi luksusowe

Rewitalizacja kamieniołomu w Chinach. Jego wnętrza zachwycają

Na tych jachtach popłyniesz na koniec świata

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Architektura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy