Z czego Polacy rezygnują w swojej diecie?

Prawie co piąty Polak wyklucza coś ze swojej diety - najczęściej cukier i słodycze. Bynajmniej nie z powodu ich rosnących cen. Głównym celem jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów. Większość zauważyła oczekiwany rezultat związany ze zmianą nawyków żywieniowych.

jedzenie
jedzenie123RF/PICSEL
Polacy najczęściej rezygnują ze słodyczy. Choć nie przychodzi im to łatwo

Z raportu z badania przeprowadzonego przez CBOS na temat diet, jakie stosują Polacy, wynika, że 18 proc. ankietowanych w ciągu ostatniego roku wykluczało z nich jakieś produkty i nadal ich nie spożywa, zaś 8 proc. wykluczało, ale wróciło do ich stosowania. Zdecydowana większość niczego nie wyłączała ze swojego codziennego menu (74 proc.).

W kwestii tego, z czego Polacy najczęściej rezygnują ponad połowa badanych wskazuje na cukier i słodycze (55 proc.).

Na drugim miejscu znalazły się tłuste potrawy włącznie z mięsem (34 proc.), a na kolejnych napoje alkoholowe (23 proc.) i kawa (17 proc.).

Co więcej, na tej liście znalazły się produkty zawierające gluten (11 proc.). Nie zabrakło też warzyw i owoców, które znalazły się na końcu rankingu (po 3 proc.).

W czołówce najbardziej popularnych powodów, dla którego Polacy wykluczają ze swojej diety powyższe produkty znalazły się: chęć schudnięcia (36 proc.), ochota przejścia na zdrowy styl odżywiania się (35 proc.), dolegliwości lub choroby (34 proc.) oraz wskazania lekarza (23 proc.).

Wśród chorób, przez które respondenci decydowali się na wyłączenie ze swojego menu niektórych składników dominują choroby układu krążenia (26 proc.), układu pokarmowego (24 proc.), cukrzyca (19 proc.) oraz alergie pokarmowe (11 proc.).

Rezygnacja z pewnych produktów okazała się korzystna, bowiem 30 proc. ankietowanych przyznaje, że zmiana nawyków żywieniowych zdecydowanie przyniosła oczekiwany efekt, zaś ponad połowie prawie (54 proc.).

Aż 91 proc. badanych stwierdziło, że poza wykluczeniem ze swojej diety niektórych produktów nie stosowało dodatkowo żadnej diety. Pozostałe 9 proc. się nią wspomagało. (PAP Life)

Źródło: raport z badania "Diety Polaków" CBOS

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas