Malowanie pasa na lotnisku w Katowicach. Bo przesunął się biegun Ziemi

Jednym z charakterystycznych elementów każdego lotniska są duże cyfry namalowane na początku pasa startowego. W przypadku lotniska Katowice w Pyrzowicach przez wiele lat na jej wschodniej końcówce były cyfry 2 i 7, a na zachodniej 0 i 9. Teraz oznaczenia progów drogi startowej zostały zmienione. Wszystko z powodu przesunięcia się północnego bieguna magnetycznego Ziemi.

  • Od 6 października 2022 roku pas na lotnisku Katowice Pyrzowice ma oznaczenie 26 zamiast 27 i 08 zamiast 09. 
  • Tego typu zmiany przeprowadzane są na lotniskach bardzo rzadko. W Polsce ostatnich takich zmian dokonano w 2011 roku w poznańskich Krzesinach i Ławicy. 
  • Dlaczego i jak doszło do zmiany oznaczeń na pyrzowickiej drodze startowej?

Żyjemy na pod każdym względem bezustannie zmieniającej się planecie. Wszystko pozostaje w ruchu, a to oznacza, że ludzkość bez dyskusji musi dostosować się do nowych oblicz Matki Natury. Jednym z nich są przesunięcia biegunów magnetycznych Ziemi.

Reklama

Te zmiany determinują wiele problemów bezpośrednio wpływających na ludzi, a jednym z nich jest potrzeba regularnej zmiany oznaczenia tożsamości progów drogi startowej na lotniskach. Bez tych zmian obniżyłoby się bezpieczeństwo lotów. Co kryje się pod tym enigmatycznym sformułowaniem?

Lotnisko w Pyrzowicach kontra biegun Ziemi

Oznaczenia tożsamości progów drogi startowej nie są wartościami nadanymi raz na zawsze. Wyznacza się je według północy magnetycznej, a biegun magnetyczny Ziemi zmienia się. Dlatego ICAO (Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego) nakazuje wszystkim lotniskom, aby raz na 5 lat przeprowadzały badanie porównujące oznaczenie tożsamości progów drogi startowej z ich rzeczywistym azymutem magnetycznym.

Na blogu katowickiego lotniska, czytamy, że w 2017 roku azymut magnetyczny osi drogi startowej dla kierunku lądowania od zachodu, czyli od strony Tarnowskich Gór wynosił 265°09’, a dla kierunku lądowania od wschodu, czyli od Siewierza 85°06’. 

W marcu 2022 roku dla kierunku lądowania od zachodu uzyskany został wynik 264°39’, a dla kierunku lądowania od wschodu 84°36’.

Zgodnie z wytycznymi, oznakowanie poziome progów drogi startowej jest liczbą dwucyfrową, całkowitą, najbliższą 1/10 wartości azymutu magnetycznego. Po dokonaniu obliczeń konieczne były więc zmiany. 

Te zostały przeprowadzone na lotnisku im. Wojciecha Korfantego w nocy z 5 na 6 października 2022 roku. 

Oznaczenia tożsamości progów drogi startowej w Pyrzowicach

Cyfry 09 i 27 na znakach poziomych i pionowych zostały zastąpione przez 08 i 26. 

Ma to znaczenie w sytuacji, gdy awarii ulegnie elektronika w samolocie i piloci będą musieli skorzystać ze starego, ale dobrego sposobu nawigacji za pomocą busoli. 

Teraz pierwszy z pasów będzie znajdował się w osi busoli wskazującej 8 stopni, a drugi 26 stopni w kierunku N-E. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lotnictwo | biegun magnetyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy