Zobaczyli śmigłowiec w locie bez pilotów na pokładzie
Słynne śmigłowce Black Hawk niebawem zostaną zastąpione w amerykańskiej armii superszybkimi maszynami przyszłości w postaci V-280 Valor od Boeinga. Pentagon ma jednak dla tych kultowych maszyn nową rolę. Staną się one autonomiczne i będą odbywały misje bez pilotów na pokładzie.
DARPA opublikowała jakiś czas temu świetny materiał filmowy, na którym możemy zobaczyć w akcji pierwszy autonomiczny prototyp śmigłowca UH-60A Black Hawk. Na jego pokładzie próżno jest szukać pilotów. Maszyna może być kontrolowana z ziemi przez operatorów lub poruszać się bazując na technologiach sztucznej inteligencji.
Nieoficjalnie mówi się, że amerykańska armia posiada już kilkadziesiąt tego typu maszyn wykorzystywanych jako bezzałogowce, czyli po prostu drony. Co ciekawe, mają one służyć nie tylko w samych Stanach Zjednoczonych, ale również w bazach leżących na całym świecie, a zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Te maszyny mają brać już z powodzeniem udział w karkołomnych misjach.
Śmigłowiec Black Hawk poleciał bez pilotów
Pentagon dostrzega potencjał w takich śmigłowcach. Chodzi tutaj przede wszystkim o zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pilotom w trakcie realizacji najniebezpieczniejszych misji. Piloci nie stracą pracy, tylko od czasu do czasu będą mogli nadzorować swoje maszyny zdalnie lub obserwować, gdy będą poruszały się w trybie autonomicznym.
DARPA chwali się, że system o nazwie Sikorsky Matrix, opracowany w ramach programu Aircrew Labor In-Cockpit Automation System (ALIAS), zdał egzamin z najwyższą możliwą oceną. Pierwszy lot testowy autonomicznego Black Hawka miał trwać ok. 30 minut i przebiegł w pełni po myśli inżynierów pracujących dla programu Pentagonu.
Pentagon chce bezzałogowych i autonomicznych samolotów
Chociaż Pentagon eksperymentuje z systemami autonomicznymi od ponad 20 lat, to dopiero teraz najnowocześniejsze zdobycze technologii pozwalają w pełni bezpiecznie i efektywnie wykorzystać drzemiącą w nich moc. Eksperymenty z autonomicznymi śmigłowcami Black Hawk i bombowcami F-117 Nighthawk są najlepszym tego przykładem.
Na razie Pentagon i DARPA nie ujawniły, czy systemy AI będą również władały uzbrojeniem śmigłowców czy bombowców. Eksperci sądzą jednak, że prędzej czy później technologie autonomiczne będą nadzorowały w pełni różnej maści maszyny, a to ze względu na fakt ich niesłychanych możliwości w kwestii szybkiego i skutecznego neutralizowania celów.