CERN

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:20) Aktualizacja Środa, 15 listopada 2023 (14:40)
CERN, czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych, to wiodące na świecie laboratorium fizyki cząstek. Jest ono znane przede wszystkim z budowy i eksploatacji Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), największego i najpotężniejszego akceleratora cząstek na świecie.
CERN - najważniejsze informacje
Wielki Zderzacz Hadronów. /AFP

CERN - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1952

  • Kraj założenia:

    Francja

Co to jest CERN?

CERN to Europejska Organizacja Badań Jądrowych, która powstała w 1952 roku. Wówczas na spotkaniu w Paryżu podpisano umowę dotyczącą jej stworzenia. Krajami, które podpisały dokument była Jugosławia, Dania, Belgia, Grecja, Holandia, RFN, Włochy, Szwecja, Norwegia oraz Szwajcaria. Do państw założycielskich po pewnym czasie dołączyła także Wielka Brytania. Umowa została ratyfikowana w 1954 roku.

Pierwszym dyrektorem, który odpowiada za zarządzanie ośrodkiem naukowo- badawczym był Felix Bloch.

Czym zajmuje się CERN?

CERN to jednostka, która zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem różnego rodzaju badań naukowym. Technologie opracowane na potrzeby funkcjonowania ośrodka znalazły swoje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Były one pomocne m.in. w:
  • neutralizowaniu odpadów nuklearnych,
  • elektronice oraz systemach komunikacji,
  • technice obrazowania w medycynie oraz inżynierii lądowej, geologii oraz archeologii.

Badania nad bozonami z wykorzystaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów

W sierpniu 1989 roku w CERN uruchomiono akcelerator Large Electron-Positron Collider (Wielki Zderzacz Hadronów). Przy jego pomocy zbadano bozony W+, W− i Zº. Dzięki przeprowadzonym badaniom potwierdzono, że występują jedynie trzy rodziny cząstek elementarnych. 

Nobliści powiązani z CERN

Wielu Noblistów z dziedziny fizyki było bezpośrednio powiązanych z CERN. Do tego grona zalicza się między innymi Felix Bloch, który był również pierwszym dyrektorem ośrodka. W gronie noblistów powiązanych z CERN znaleźli się również Edward Mills Purcell, Samuel Ting, Burton Richter, Carlo Rubbia, Simon van der Meer, Jack Steinberger, Leon Lederman, Melvin Schwartz oraz Georges Charpak.

CERN jako prekursor stron www

CERN jest bezpośrednio związany ze stronami www. W 1989 roku Tim Berners-Lee pracował nad sposobem komunikacji, dzięki któremu badacze mogliby znacznie szybciej i wygodniej wymieniać swoje uwagi czy wyniki eksperymentów na LEP. Opracował wówczas język HTML oraz protokół HTTP.

Temat CERN znajdziesz również w serwisie:

CERN - Wiadomości