Ocean Arktyczny

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:16) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (13:22)
Ocean Arktyczny to najmniejszy oraz najpłytszy tego rodzaju zbiornik na Ziemi. Przed jego wyodrębnieniem stanowił część Oceanu Atlantyckiego. Jego powierzchnia to ponad 14 mln km2. Znajduje się on na półkuli północnej i rozciąga wokół bieguna północnego w Arktyce. Jego granica z Atlantykiem biegnie między Ziemią Baffina, Grenlandią (Cieśnina Davisa), północno-zachodnią Islandią, południowym Spitsbergenem do Przylądka Północnego. Z Oceanem Spokojnym jest połączony Cieśniną Beringa.
Ocean Arktyczny - najważniejsze informacje
Od pokrywy lodowej pokrywającej Ocean Arktyczny systematycznie odrywają się góry lodowe. /123RF/PICSEL

Ocean Arktyczny - najważniejsze informacje

Największymi wyspami położonymi w tym zbiorniku jest Svalbard, Grenlandia, Nowa Ziemia oraz Archipelag Arktyczny.

Duża część Oceanu Arktycznego jest pokryta lodem, którego grubość zmienia się wraz z porami roku. Dużym zagrożeniem jest globalne ocieplenie oraz ogólne zanieczyszczenie środowiska, które sprawiają, że pokrywa systematycznie maleje. Jeśli całkowicie się stopi, to będzie się to wiązało z wyginięciem wielu gatunków zwierząt zamieszkujących ten region.

Nazwa oceanu pochodzi od greckiego słowa „arktos”, które oznacza niedźwiedzia. W jego wodach żyje sześć gatunków fok: nerpa obrączkowana, fokowąs brodaty, kapturnik morski, kajgulik pręgowany oraz koka plamista. Według naukowców w tym regionie żyje więcej rodzajów ryb, niż w jakimkolwiek innym obszarze na świecie. Ocean Arktyczny jest także zamieszkiwany przez duże ssaki wodne, takie jak wale grenlandzkie, białuchy arktyczne, narwale oraz pływacze szare. 

Według badaczy na tym obszarze możne znajdować się nawet 25 procent nieodkrytych jeszcze złóż ropy naftowej. Od pokrywy lodowej pokrywającej Ocean Arktyczny systematycznie odrywają się góry lodowe. To właśnie jedną z nich w kwietniu 1912 roku uderzył Titanic.

Ocean Arktyczny - Wiadomości