Jak głęboki jest ocean? To praktycznie inny i nieznany świat

Człowiek przystosowany jest do życia na powierzchni Ziemi. Ciśnienie panujące na dnie oceanów nie daje żadnych szans na przetrwanie bez specjalnej ochrony. Jest tam zimno, ciemno i panuje ogromne ciśnienie. Co musisz wiedzieć o głębinach oceanów?

Jak głęboki jest ocean?
Jak głęboki jest ocean?123RF/PICSEL
  • Oceany zajmują niemal trzy czwarte powierzchni Ziemi
  • Jak głęboki jest ocean? Najgłębszy punkt ma około 11 kilometrów - ponad 2 kilometry więcej niż ma Mount Everest.
  • Najgłębsze miejsca w oceanie to strefy subdukcji, czyli miejsca, gdzie zderzają się płyty tektoniczne.
  • Najgłębszym oceanem jest Pacyfik, najpłytszym Ocean Arktyczny.

Ocean pokrywa 71 procent powierzchni naszej planety. Ale podobnie jak lądy są mocno zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu tak i oceany są mocno zróżnicowane pod względem głębokości. Są miejsca płytsze, są i takie, w których dno opada na zadziwiającą głębokość.

Na Oceanie Atlantyckim, najgłębszym miejscem jest Rów Portorykański. Jego głębokość wynosi 9219 metrów (Głębia Milwaukee).

Najgłębszym miejscem Oceanu Indyjskiego jest Rów Sundajski, zwany dawniej Rowem Jawajskim. Jego długość wynosi 3200 metrów, a głębokość maksymalna wynosi 7450 metrów. To obszar aktywny sejsmicznie.

Najgłębszym miejscem na Ziemi jest Rów Mariański na Oceanie Spokojnym.

Najgłębsze miejsce na Ziemi. Co jest na dnie Rowu Mariańskiego?

Rów Mariański, znajdujący się na Oceanie Spokojnym, w jego zachodniej części. Ciągnie się łukiem na długości blisko 2 tysiące kilometrów. Jego głębokość to 10 994 metry. Prawie 11 kilometrów pod powierzchnią wody.

Dlaczego Rów Mariański jest tak głęboki? To strefa subdukcji - granica płyt tektonicznych. Miejsce, gdzie cięższa jedna płyta zagina się i wciska się pod drugą.  Dno płyty pacyficznej jest jednym z najstarszych na świecie, liczy około 180 milionów lat. Ale na ekstremalną głębokość mają wpływ także dodatkowe czynniki. Po pierwsze, odległość od lądów sprawia, że osady niesione przez rzeki nie mają szans na osadzanie się na dnie i wypłycanie go. Po drugie, płyta pacyficzna jest tu dodatkowo  porozcinana systemem uskoków, co pozwala na większy stopień zagięcia niż w przypadku innych stref subdukcji.

Jaki głęboki jest ocean? Największa i średnia głębokość oceanu

Ze względu na obecność rowów oceanicznych, które zwiększają średnią głębokość Pacyfiku, to właśnie on znajduje się na pierwszym miejscu.

  • Ocean Spokojny jest najgłębszym oceanem na świecie, jego średnia głębokość to aż 3970 m p.p.m. 
  • Płytszy jest Ocean Indyjski, którego średnia głębokość wynosi 3742 m p.p.m. 
  • Ocean Atlantycki ma średnią głębokość 3646 m p.p.m. 
  • Ocean Południowy ma średnią głębokość 3270 m p.p.m. 
  • Najpłytszy jest Ocean Arktyczny, którego średnia głębokość to "zaledwie" 1205 m p.p.m. 

Średnia głębokość wszystkich oceanów to 3711 m p.p.m.

Na dnie oceanu panuje całkowita ciemność. Światło słoneczne dociera do 200 metrów głębokości, a strefa półmroku, gdzie docierają rozproszone promienie światła, rozciąga się do głębokości 1 kilometra. Jest też ogromne ciśnienie. Na dnie Rowu Mariańskiego wynosi ono 1086 barów, czyli ponad 1071 razy większe, niż ciśnienie atmosferyczne na powierzchni. Temperatura na dnie oceanów waha się od 1 do 2 stopni Celsjusza.

Nie czas tracić ducha: Żołnierz po amputacji wraca na linię frontu w UkrainieDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas