Ocean Spokojny

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:20) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (13:22)
Ocean Spokojny to najstarszy i największy akwen na Ziemi. Jego powierzchnia wynosi ponad 165 mln km2. Nazywany jest także Pacyfikiem. Jego pojemność to ponad 764 mln km3, a więc stanowi 46 procent zasobów wody na planecie. Jego umowna granica leży na równoleżniku 60 stopni szerokości południowej, a na północy wyznaczają ją stałe lody Arktyki.
Ocean Spokojny - najważniejsze informacje
Żółw morski pływający w ciepłych wodach Pacyfiku. /123RF/PICSEL

Ocean Spokojny - najważniejsze informacje

Ocean Spokojny. Największy, najgłębszy, niebezpieczny

Ten ocean jest na zachodzie ograniczony wybrzeżem Azji oraz Australii, a na wschodzie Ameryki Północnej i Południowej.

Jako pierwszy na jego wody dopłynął hiszpański odkrywca Vasco Nunez de Balboa w 1513 roku. Średnia głębokość tego zbiornika to 4280 metrów, a najgłębszym punktem jest Rów Mariański o głębokości ponad 11 000 metrów. Wbrew nazwie nie jest to ocean, na którym panuje spokój. Występują na nim częste huragany oraz wysokie fale, które znacząco utrudniają jego pokonywanie.

Pacyfik to 25 tysięcy wysp i Pierścień Ognia

W dużej mierze jest to spójny zbiornik, na którym nie ma wielu mórz. Obfituje natomiast w wyspy, których jest ich około 25 000. Część z nich, a dokładniej Polinezja, Melanezja, Mikronezja, Nowa Zelandia oraz Wyspy Szczęśliwe, tworzą region zwany Oceanią. 

Na Oceanie Spokojnym znajduje się tzw. Pierścień Ognia, który tworzy 75 000 wulkanów. Jest to obszar o dużej aktywności sejsmicznej, dlatego często dochodzi w nim do trzęsień ziemi. Wiele z wulkanów jest nadal aktywnych i bardzo często zdarzają się ich erupcje.

Przyrodniczy cud świata na Pacyfiku

W Oceanie Spokojnym znajduje się także Wielka Rafa Koralowa usytuowana u wybrzeży Australii. Jest to jeden z siedmiu przyrodniczych cudów świata. Jest ona widoczna nawet z kosmosu, co sprawia, że jest to wyjątkowe miejsce, które tworzy ponad 600 gatunków koralowców. Jest to także dom dla wielu podwodnych stworzeń. 

Wody Pacyfiku mają zróżnicowaną temperaturę. Najwyższa jest ona w okolicach równika, a najniższa przy biegunie południowym. Ten zbiornik zamieszkuje wiele zwierząt – to zarówno mikroskopijne mięczaki, jak i ogromne ssaki, takie jak płetwal błękitny.