Opera

Środa, 22 listopada 2023 (13:14) Aktualizacja Wtorek, 30 stycznia 2024 (16:12)
Opera jest popularną i co najważniejsze darmową przeglądarką internetową, która na przestrzeni lat swojej działalności zyskała na całym świecie szerokie grono użytkowników. Stało się tak za sprawą stosowanych przez nią innowacyjnych funkcji i wyjątkowego podejścia do przeglądania stron internetowych. Przeglądarka rozwijana jest przez norweską spółkę Opera Software AS.
Opera - najważniejsze informacje
Z Opery korzystają miliony internautów. /123RF/PICSEL

Opera - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    przeglądarka internetowa, aplikacja, oprogramowanie

Tym, co wyróżnia Operę spośród innych przeglądarek internetowych jest:

  • wydajność oraz szybkość, dzięki czemu oferuje między innymi szybkie wczytywanie stron internetowych,
  • bezpieczeństwo polegające na przykład na anonimowemu przeglądaniu stron lub zabezpieczeniu przed niechcianym śledzeniem,
  • możliwość personalizacji - użytkownik może decydować o tym, jak wyglądać ma użytkowana przez niego przeglądarka, dobierając motywy lub dostosowując do swoich potrzeb panele i paski narzędzi,
  • korzystanie z popularnych komunikatorów, takich jak: WhatsApp lub Messenger, bez konieczności przełączania się pomiędzy aplikacjami.
Przeglądarka Opera posiada funkcję kompresowania danych i przesyłania ich z serwera, bezpośrednio na posiadane urządzenie, nazywaną Opera Turbo.
 
Ponadto Opera posiada wbudowany VPN, dzięki któremu użytkownik ma zapewnioną anonimowość oraz ochronę prywatności, podczas przeglądania stron internetowych.

Użytkownicy przeglądarki internetowej Opera mogą wybierać serwery VPN z różnych lokalizacji na całym świecie, dzięki czemu omijać można zarówno ograniczenia geograficzne, jak i cenzurę.
 
Istnieje również specjalna wersja przeglądarki nazywana Operą GX, która stworzona została głównie z myślą o graczach komputerowych. Wersja ta oferuje wiele przydatnych funkcji, związanych bezpośrednio z grami (Discord czy kontrola zużycia zasobów systemowych). Dzięki temu gracze mogą cieszyć się z równoczesnego grania i przeglądania stron internetowych.
 
Opera to jedna z nielicznych przeglądarek, która posiada specjalny system, którego głównym zadaniem jest blokowanie reklam. Taka ochrona zabezpiecza użytkownika przed potencjalnieniebezpiecznymi reklamami.
 
Snapshot to natomiast funkcja, która pozwala na robienie zrzutów ekranu, a następnie udostępniania ich. Wystarczy zaznaczyć obszar ekranu, a następnie edytować lub dalej udostępniać i publikować, bez konieczności korzystania z narzędzi zewnętrznych.
 
Opera była jedną z pierwszych przeglądarek, która wprowadziła funkcję o nazwie Speed Dial. Pozwalała ona na korzystanie ze swoich ulubionych stron internetowych, za pośrednictwem miniatur, zlokalizowanych na stronie startowej komputera.
 
Warto również wiedzieć, że Opera dostępna jest również na urządzeniach mobilnych (smartfony, tablety). Co ciekawe, mobilna wersja przeglądarki ma również VPN, dzięki któremu użytkownik może bezpiecznie przeglądać wszystkie strony internetowe.
 
Opera była również jedną z pierwszych przeglądarek, która wprowadziła wbudowaną obsługę portfela kryptowalut, dzięki której użytkownicy mogli zarówno przechowywać, jak i zarządzać zgromadzonymi przez siebie kryptowalutami, bez konieczności przełączania się na odrębne aplikacje.
 
Opera posiada swoją wersję testową - Opera R3, stanowiącą projekt badawczy, na której eksperymentuje się z nowymi technologiami oraz z interfejsem przeglądarki.

Opera - Wiadomości