Jak włączyć tryb incognito w Chrome, Operze, Firefox i Safari?

Tryb incognito to opcja, która daje nam poczucie anonimowości w internecie. Nasza historia wyszukiwania nie zostaje zapisana, a my czujemy się bezpiecznie. Przed skorzystaniem z trybu prywatnego warto jednak pamiętać o kilku haczykach. Jak naprawdę działa tryb incognito i jak go włączyć w popularnych przeglądarkach internetowych?

Co to jest tryb incognito?

Tryb incognito to funkcja, dzięki której możemy ukrywać swoją aktywność w Internecie. Dzięki niej przeglądarka nie zapisuje informacji na temat odwiedzanych przez nas stron oraz historii wyszukiwania na dysku. Po zamknięciu okna na dowolnym urządzeniu, z którego korzystaliśmy, nie pozostanie informacja na temat naszej aktywności. Nie zostaną zapisane również pliki cookie oraz dane, które mogłyby świadczyć o naszych działaniach na odwiedzonych witrynach.  

Warto jednak pamiętać o kilku haczykach. Nasza aktywność pomimo trybu incognito będzie widoczna dla stron internetowych, które odwiedziliśmy oraz dla współpracujących z nimi witryn, a także dla dostawcy Internetu, twojego pracodawcy lub szkoły. Co więcej, informuje o tym również przeglądarka Chrome po włączeniu tego trybu. Incognito nie zapewnia anonimowości — to jedynie brak informacji na temat aktywności jedynie w twoim komputerze.

Reklama

Kiedy używać trybu incognito?

Tryb incognito jest przydatny głównie w sytuacjach, kiedy zależy nam na ukryciu aktywności przed innymi użytkownikami sprzętu. Historia odwiedzanych przez nas stron nie zostanie zapisana, a wyszukiwania w normalnym trybie nie zostaną podporządkowane danymi, które mogłyby zostać zebrane podczas korzystania z trybu prywatnego.

Tryb incognito przydaje się również, kiedy nasz znajomy chce korzystać ze swoich prywatnych kont — skrzynki e-mail czy platform społecznościowych. W trybie incognito nie będziemy zmuszeni do wylogowania, aby pozwolić innej osobie na skorzystanie z tej samej witryny.

Tryb incognito przydaje się również, kiedy chcemy zrezygnować z działania algorytmów. Otrzymywanie wyników, które dopasowane są do twoich preferencji oraz bazują na zebranych o tobie danych, mogą być w niektórych przypadkach niewiarygodne lub mijające się z prawdą. Włączenie trybu prywatnego sprawia, że otrzymane wyniki wyszukiwania nie będą podyktowane twoimi wcześniejszymi wyborami.

Jak włączyć tryb incognito w Chrome?

Aby włączyć tryb incognito w przeglądarce Google Chrome, należy wejść w menu, które znajdziemy w prawym górnym rogu pod przyciskiem zamknięcia przeglądarki — jest ono oznaczone trzema kropkami. Po wejściu w menu wybieramy opcję "Nowe ono incognito". Istnieje również skrót klawiszowy, który od razu przenosi nas do tego trybu — Ctrl + Shift + N.

Jak włączyć tryb incognito? Opera

Tryb prywatny w przeglądarce Opera znajduje się w lewej górnej części ekranu. Aby do niego przejść, należy najpierw kliknąć ikonkę Opery. Jest to menu, w którym znajdziemy interesującą nas opcję. W tym przypadku będzie ona nosić nazwę "Nowe okno prywatne". W tym przypadku również zadziała skrót klawiszowy Ctrl + Shift + N.

Jak włączyć tryb incognito w Firefox?

Menu w przeglądarce Firefox znajduje się w prawym górnym rogu. Kryje się pod ikonką trzech charakterystycznych pasków. Po otwarciu menu znajdujemy funkcję "Nowe okno prywatne". W tym przypadku sprawdzi się również skrót klawiszowy Ctrl + Shift + P.

Jak włączyć tryb incognito w Safari?

Aby przejść do trybu prywatnego w przeglądarce Safari instalowanej na urządzeniach Apple, musimy znaleźć menu Plik. Następnie wystarczy wybrać opcję "Nowe okno prywatne".

Jak wyjść z trybu incognito?

Wyjście z trybu incognito jest bardzo proste. Jeśli korzystamy z niego na komputerze, wystarczy zamknąć kartę tak jak w przypadku normalnego trybu.

Jeśli korzystamy z trybu incognito na telefonie, będziemy musieli znaleźć w prawym górnym rogu opcję "Przełącz karty". Po prawej stronie znajdują się otwarte karty incognito. Aby z nich wyjść, wystarczy tak jak zwykle kliknąć "Zamknij".

Zobacz także:

Nie każdy wie o tej funkcji smartfona. Przytrzymaj jeden przycisk

Jak nie ładować smartfona? Skutki mogą być opłakane

Jakość powietrza sprawdzisz teraz w aplikacji mObywatel

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tryb incognito | Google Chrome | Safari | Firefox | Opera | przeglądarka internetowa | SEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy