Użytkownicy Opera narażeni na atak exploita BlackHole

Co najmniej przez ostatnie kilka godzin użytkownicy Opery zostali wystawieni na e-zagrożenia pochodzące z owianego złą sławą pakietu exploitów (szkodliwe programy wykorzystujące luki bezpieczeństwa) Blackhole.

Zautomatyzowany systemy skanowania Bitdefender zaalarmował analityków, że złośliwy skrypt ładowany przez adres hxxp://portal.opera.com przekierowuje użytkowników do złośliwej strony zawierającej osławionego exploita Blackhole. Prawdopodobnie skrypt został załadowany przez reklamę firmy trzeciej, praktyka ta powszechnie znana jest jako malvertising.

Ukryty i zakamuflowany kawałek kodu w stronie domowej portalu Opera włącza iframe, który ładuje szkodliwą zawartość z zewnętrznego źródła. Jeśli użytkownik Opery nie zmienił domyślnej strony głównej, aktywna szkodliwa treść jest ładowana ze strony (750.com/in.cgi), za każdym razem gdy otwierana jest przeglądarka. Ta złośliwa strona kryje w sobie zestaw exploitów blackhole, które zarażają pechowego użytkownika nowo skompilowany wariant Zbota, zidentyfikowanego przez Bitdefender jako trojan. Zbot.HXT. Malware Zbot pochodzi z serwera w Rosji, który najprawdopodobniej także padł ofiarą ataku hackerów, pozwalając na nieautoryzowanego dostępu przez FTP.

Ten artykuł jest oparty na informacji technicznej udostępnionej przez Cristine Vatamanu i Razvan Benchea, analityków Bitdefender.


INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Opera | przeglądarka internetowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy