Tu-95

Wtorek, 16 stycznia 2024 (09:43) Aktualizacja Poniedziałek, 4 marca 2024 (12:31)
Tu-95, znany również jako Tupolew Tu-95, to rosyjski samolot strategiczny dalekiego zasięgu, służący głównie jako bombowiec. Został zaprojektowany w Związku Radzieckim przez biuro konstrukcyjne Tupolewa i jest jednym z nielicznych samolotów z napędem turbośmigłowym używanych w roli bombowca strategicznego.
Tu-95 - najważniejsze informacje
Rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu Tu-95MS. /123RF/PICSEL

Tu-95 - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

  • Rok uruchomienia produkcji:

    1952

W połowie lat 50. XX wieku Związek Radziecki potrzebował bombowca zdolnego do przenoszenia bomb jądrowych na duże odległości. Pierwszy lot prototypu miał miejsce w 1952 roku, a samolot wszedł do służby w 1956 roku. 

Od tego czasu, Tu-95 stał się jednym z filarów strategicznych sił powietrznych Związku Radzieckiego, a później Rosji. Tu-95 był używany także jako samolot do patrolowania i rozpoznania. W czasie zimnej wojny samoloty te często latały wzdłuż granic NATO, wykonując misje rozpoznawcze i demonstrując zdolności radzieckiego lotnictwa.

Wyposażenie Tu-95 było różne w zależności od wersji i roli, ale typowo obejmowało zaawansowane systemy nawigacyjne, radar, a także uzbrojenie składające się z różnych typów bomb, w tym bomb jądrowych.

Samolot miał również zdolność do tankowania w powietrzu, co zwiększało jego zasięg i elastyczność operacyjną. Jego charakterystyczne, kontrorotacyjne śmigła nadawały mu unikalny wygląd i były kluczowym elementem konstrukcji Tu-95, umożliwiając osiągnięcie wysokich prędkości jak na samolot turbośmigłowy.
 
Tu-95 jest nadal w użyciu, choć przeszedł wiele modernizacji i adaptacji do nowoczesnych wymagań bojowych i technologicznych.

Silniki i śmigła Tu-95 wytwarzają specyficzny i bardzo głośny dźwięk. Jest on tak charakterystyczny, że mogą go rozpoznać operatory radarów i sonarów. Pomimo swojego wieku i napędu turbośmigłowego,Tu-95 jest zdolny do osiągania prędkości bliskich prędkości dźwięku.

Tu-95 może być tankowany w powietrzu, co znacznie zwiększa jego zasięg i zdolności operacyjne. W 1961 roku Tu-95 ustanowił rekord świata w długodystansowym locie bez tankowania, przelatując ponad 15 000 kilometrów.

Tu-95 - Wiadomości