Brytyjski student zaprojektował urządzenia ratujące życie po ugodzeniu nożem

W ciągu roku kończącego się w marcu 2019 w samej tylko Wielkiej Brytanii 259 osób zginęło po ugodzeniu ostrym narzędziem, w tym nożem czy pękniętą butelką, nic więc dziwnego, że lokalne środowisko naukowe ruszyło na pomoc.

Ofiara ugodzenia nożem może wykrwawić się na śmierć w ciągu zaledwie 5 minut, dlatego priorytetem dla służb pierwszego reagowania jest powstrzymanie krwawienia, a że najczęściej jako pierwsi na miejscu zdarzenia stawiają się policjanci, to głównie od ich działań zależą szanse na przeżycie. Dlatego to właśnie do nich skierowane jest REACT, czyli urządzenie zaprojektowane przez Josepha Bentleya, studenta ostatniego roku Loughborough University, które jest w stanie momentalnie powstrzymać krwawienie. Rozwiązanie jest niewielkie, więc może znaleźć się w podstawowym wyposażeniu służb, a jego obsługa relatywnie prosta, więc po podstawowym przeszkoleniu każdy da sobie z nią radę.

Reklama

Kluczem do opanowania ran kłutych jest ciśnienie wewnętrzne, dlatego też nigdy nie powinniśmy wyjmować takich obiektów z ciała, jeśli wciąż się w nim znajdują, bo wytwarzają takie właśnie ciśnienie, chroniąc ofiarę przed wykrwawieniem. Jeżeli jednak narzędzie nie zostało w ciele, można skorzystać z REACT, które składa się z dwóch elementów - silikonowej zatyczki umieszczanej w ranie i urządzenia sterującego, gdzie wybieramy obszar ciała, na którym użyliśmy tej pierwszej. Następnie system automatycznie pompuje silikonową zatyczkę w zależności od wskazanej lokacji, hamując wewnętrzne krwawienie. 

A skąd w ogóle pomysł na takie urządzenie ratujące życie ofiarom ataków nożem? Student nie ukrywa, że wszystko na podstawie doświadczenia jego najbliższych: - Mam wielu przyjaciół, którzy byli nieszczęśliwymi ofiarami ataków z użyciem noża, na szczęście żaden z incydentów nie był śmiertelny. Niemniej niemal codziennie jestem prześladowany przez informacje, że ktoś stracił życie w takim ataku, a w ten wiosenny trzydniowy weekend zginęło w ten sposób aż 5 osób.

To przerażające. Prosta aplikacja i automatyczne pompowanie REACT sprawiają, że system może być game changerem. Zatyczka może zostać umieszczona w ranie i powstrzymać krwawienie w czasie poniżej minuty, ratując co roku setki żyć. Jest też szybsza i łatwiejsza do usunięcia niż inne obecnie stosowane metody hamowania krwawienia, dając pacjentowi szansę na pełną rekonwalescencję po zabiegu - tłumaczy Joseph. 

Źródło: GeekWeek.pl/Loughborough University

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy