Interfejs mózg-komputer działa i już pomaga kolejnym sparaliżowanym pacjentom

Testy na ludziach tego jedynego w swoim rodzaju urządzenia do elektrycznej stymulacji mózgu pokazują bardzo obiecujące rezultaty - czy Stentrode to przyszłość dla osób cierpiących z powodu licznych problemów neurologicznych?

Interfejs mózg-komputer działa i już pomaga kolejnym sparaliżowanym pacjentom
Interfejs mózg-komputer działa i już pomaga kolejnym sparaliżowanym pacjentomGeekweek - import

Jest na to szansa, chociaż w czasie testów klinicznych badacze skupili się na tych oznaczonych jako choroby neuronu ruchowego (MND – motor neurone disease), czyli grupie schorzeń o szerokim zakresie objawów klinicznych, których wspólną cechą jest niedowład wynikający z uszkodzenia drogi ruchowej. Implantem, który ma zaś pomóc osobom cierpiących z ich powodu, jest Stentrode - urządzenie, które może zostać założone podczas zabiegu laparoskopowego zamiast poważnej operacji. Implant ma wielkość wielkości zapałki i jest wprowadzany przez niewielkie nacięcie na szyi, skąd naczyniami krwionośnymi udaje się aż do kory ruchowej, czyli obszaru mózgu odpowiedzialnego za planowanie i wykonywanie ruchów dowolnych ciała.

Tu jest w stanie monitorować elektryczne sygnały pochodzące z mózgu i stymulować te jego obszary, które odpowiadają ruchowi konkretnych mięśni. Pierwsze testy przeprowadzono na owcach, ale w sierpniu ubiegłego roku dokonano pierwszego wszczepienia u człowieka, a w kwietniu tego roku dołączyła kolejna osoba. Obaj Australijczycy cierpią z powodu MND i obaj od czasu założenia implantu korzystają z niego podczas codziennych aktywności. Jeden z nich, Phillip O’Keefe, stracił siłę i ruchomość w rękach ponad 6 miesięcy temu na skutek postępu choroby, która powoli zabija neurony w mózgu i ostatecznie prowadzi do paraliżu. Przez to stracił możliwość obsługi komputera za pomocą rąk, ale obecnie mógł wrócić do tego zajęcia za sprawą interfejsu mózg-komputer.

Implant nagrywa aktywność mózgu i przesyła ją bezprzewodowo do małego odbiornika noszonego na piersi, a następnie komputer tłumaczy je na komendy na ekranie. Podczas testów obaj pacjenci byli w stanie wykonywać działania komputerowe oparte o klikanie i powiększanie ze skutecznością powyżej 90%. Jak? Na przykład, myśląc o przesunięciu nadgarstka w lewo, są w stanie wykonać kliknięcie myszką i tak dalej. Są też w stanie pisać z prędkością 20 znaków na minutę: - Chodzi o przetrenowanie swojego mózgu do działania w inny sposób. To tylko koncentracja, ale też jak z jazdą na rowerze, staje się drugą naturą - tłumaczy O’Keefe. Dzięki Stentrode mężczyzna jest obecnie w stanie przeglądać internet, pisać maile, pracować na część etatu i sprawdzać konto bankowe. Firma odpowiedzialna za implant poinformowała też, że już niebawem do mężczyzn dołączy kolejna osoba, a starania skupiają się obecnie na rozszerzeniu możliwości obsługi komputera.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot.University of Melbourne

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas