Japońscy naukowcy rozpracowali Omikrona! Ten wariant koronawirusa jest odporny niczym czołg

Ta bestia potrafi utrzymać się na plastiku 8 dni! Oto tajemnica, dlaczego Omikron jest tak zaraźliwy i podbił cały świat

Wariant Omikron Sar-CoV-2 w ciągu kilkunastu tygodni stał się dominujący w całej Polsce. Resort zdrowia podał informację, że udział Omikronu w liczbie nowych zakażeń sięgnął 91,4 proc.! Aby zrozumieć siłę tego wariantu koronawirusa wystarczy sięgnąć do najnowszych badań japońskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kioto, którzy sprawdzili tzw. przeżywalność Omikronu. Wyniki eksperymentów są zatrważające - w porównaniu z wariantem Delta czy Alpha ta odmiana wirusa przypomina wytrzymałością... czołg.

Na plastiku przeżył 8 dni!

Naukowcy sprawdzali, jak długo Omikron pozostaje niebezpieczny na przedmiocie z plastiku, jeśli miał kontakt z osobą zakażoną. Badania wykazały, że wariant Omikron na plastikowej powierzchni przetrwał aż 193 godziny i 30 minut, czyli około 8 dni. Równie długo jest niebezpieczny na skórze człowieka. Jeśli podaliśmy rękę osobie zakażonej Omikronem, to wirus na naszej dłoni będzie aktywny aż przez 21 godzin po kontakcie! Dla porównania wariant z Wuhan potrafił na niej przetrwać niecałe 9 godzin.

Zabija go 40 proc. alkohol!

Naukowy zbadali także skuteczność dezynfekcji środkami na bazie alkoholu. Tu także Omikron ma przewagę nad pozostałymi wariantami wirusa. Szczep Omikron całkowicie znika ze skóry po 15 sekundach stosowania środka dezynfekującego zawierającego 40 proc. alkoholu.

Reklama



Aby zniknąć ze skóry szczep z Wuhan i wariant Gamma potrzebowały środka do dezynfekcji zawierającego 32,5% alkoholu, natomiast Alfa, Beta i Delta po zastosowaniu roztworu 35 procentowego.

Dlaczego mutuje?

Zmiany materiału genetycznego czyli mutacje to naturalne procesy występujące u wszystkich wirusów. Do mutacji dochodzi podczas namnażania się wirusa (SARS CoV-2 to wirus mający jednoniciową cząsteczkę RNA). Oznacza to, że im wirus bardziej się rozprzestrzenia zakażając więcej ludzi, tym ryzyko pojawienia się mutacji SARS CoV-2 rośnie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jedynym skutecznym sposobem uniknięcia nowych mutacji koronawirusa w Polsce i na świecie jest zahamowanie jego rozprzestrzeniania się poprzez np. nabycie odporności zbiorowej. Czy kolejny wariant Covida uderzy w świat? Maria Van Kerkhove z WHO stwierdziła właśnie, że nie jest to ostatni wariant w tej pandemii, a obecnie agencja zdrowia ONZ śledzi cztery różne wersje SARS CoV-2.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | Omikron
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy