Naukowcy rozpracowali mózg. Wiedzą, gdzie powstają myśli

Masz depresję? Kłopoty z pamięcią? Naukowcy ustalili, które obszary mózgu odpowiadają za myślenie. Nowa mapa mózgu robi wrażenie, a w jej stworzeniu pomogła sztuczna inteligencja.

Naukowcy na tropie myśli. Wiedzą, gdzie powstają w mózgu
Naukowcy na tropie myśli. Wiedzą, gdzie powstają w mózguEast News

  • Mózg to najbardziej zagadkowy organ ludzkiego ciała. Wiemy, ile waży (od 1200 do 1400 gramów), ale nadal tajemnicą było to, gdzie powstają myśli i magazynowana jest pamięć. 
  • Przełomem mogą okazać się wyniki badań, które przeprowadzono w ramach naukowego projektu Human Brain Project. Wzięło w nim udział ponad 500 specjalistów z 16 krajów. 
  • Kluczem do poznania tajemnic mózgu okazało się zastosowanie do badań tak modnej ostatnio "sztucznej inteligencji". To właśnie ona rozpoznała na zdjęciach, które obszary mózgu odpowiadają za myślenie.

Myśli powstają w korze mózgu

Na łamach magazynu "Frontiers in Neuroanatomy" zaprezentowano nową mapę mózgu z zaznaczonymi obszarami, które odpowiadają za poszczególne sfery działalności człowieka. Najciekawsze jest to, że naukowcy wpadli na trop ludzkich myśli, które powstają w miejscu, które fachowo nazywa się "grzbietowo-boczna kora przedczołowa".

To tam mają powstawać procesy związane z ludzkim myśleniem, pamięcią, a także podejmowaniem decyzji czy planowaniem działań.

Naukowcy podejrzewają, że zaburzenia tego rejonu mózgu powodują takie choroby jak schizofrenia, depresja czy wszelkiego rodzaju depresje. To daje ogromną nadzieję dla chorych, że medycyna wkrótce sobie z tymi dolegliwościami poradzi. Już bowiem wiadomo, gdzie się ukrywają.

Naukowcy twierdzą, że wiedzą, gdzie w mózgu powstają ludzkie myśli
Naukowcy twierdzą, że wiedzą, gdzie w mózgu powstają ludzkie myśliEast News

Międzynarodowy zespół naukowców rozpoczął badania od pobrania tkanki mózgowej od 10 zmarłych osób. Następnie zostały wykonane zdjęcia, które "pokazano" sztucznej inteligencji. Dzięki temu błyskawicznie wykryto różnice poszczególnych obszarach mózgu pomiędzy ludźmi. Okazało się, że mózgi kobiet i mężczyzn nieznacznie różnią się między sobą. Obszary odpowiedzialne za myślenie były u kobiet delikatnie większe.

Naukowcy są przekonani, że stworzenie trójwymiarowej mapy mózgu i ustalenie jego rejonów odpowiedzialnych za myślenie pozwoli zrozumieć naturę wielu chorób psychicznych, a także znaleźć skuteczne sposoby na ich leczenie. "Odkrycie może tłumaczyć różnice w funkcjach poznawczych, zachowaniu, a także w występowaniu różnych objawów chorobowych między płciami" - napisali w raporcie naukowcy. Naukowcy już wiedzą, w którym rejonie mózgi powstają myśli. Nadal jednak nie mają pojęcia, jak jest ich prawdziwa natura.

Reparacje wojenne dla Polski. Co Niemcy o nich myślą?Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas