Niedługo będziemy leczyć fobię społeczną muzyką? Powstała nowa terapia
Izraelscy naukowcy opracowali nową technikę walki z lękiem społecznym. Okazuje się, że osobom odczuwający fobię, zamiast środków antydepresyjnych może być podawana muzyka.
Fobia społeczna to obecnie jedno z najcięższych i najszybciej rozwijających się chorób cywilizacyjnych. Aby ją powstrzymać, istnieją dwie możliwości: terapia behawioralno-poznawcza oraz leki. Pierwsze wymagają długich sesji, które wymagają specjalisty i często są porzucane przez chorych. Leki natomiast są szybkie, jednak działają doraźnie i często mają skutki uboczne. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie twierdzą jednak, że może być trzecia, lepsza droga na walkę z fobią społeczną. Muzyka.
Nowa terapia muzyczna w leczeniu fobii społecznej
Badacze opracowali specjalną terapię nazwaną GC-MART (Gaze-Contingent Music Reward Therapy). Wykorzystuje ona system śledzenia wzroku pacjenta z nagrodą muzyczną. Osoba sama wybiera sobie ulubioną muzykę. Po tym prezentowane są jej zdjęcia tłumu. Osoby z fobią społeczną zwykle koncentrują się na twarzach szyderczych, myśląc, że są obiektem drwin.
Muzyka w GC-MART wykorzystuje jednak sprzężenie zwrotne, do nakierowania osoby do wyłapywania pozytywnych czy neutralnych twarzy i skupiania na nich uwagi. Wraz z przebiegiem terapii postrzeganie świata przez pacjenta ma się normalizować, a objawy fobii ustępować. Tak brzmi teoria, a jak wygląda praktyka?
Muzyka skuteczna jak leki antydepresyjne
Naukowcy z Tel Awiwu sprawdzili swoją terapię w badaniu klinicznym, w którym udział wzięło 105 dorosłych z fobią społeczną. Podzieleni zostali na trzy grupy: pierwsza była leczona lekami, druga GC-MART i trzecia kontrolna. Przez 12 tygodni badań terapia muzyką złagodziła lęki u połowy uczestników z grupy.
Wszyscy uczestnicy naszej próby przeszli kompleksową ocenę kliniczną zarówno przed, jak i po leczeniu, a także zostali poproszeni o zgłoszenie objawów i ich nasilenia. Wyniki wskazały, że nowa terapia znacząco zmniejszyła objawy lęku społecznego, ze skutecznością zbliżoną do leków -
Autorzy badań są zachwyceni wynikami i zapowiadają próby wprowadzenia muzycznej terapii GC-MART jako alternatywnej metody leczenia fobii społecznej. Podkreślają, że ich metoda jest mniej inwazyjna i łatwiejsza w osiągnięciu sukcesu. Podstawowo bowiem, nie wymaga wytężonej pracy z terapeutą, a interakcję z obrazami społecznymi na ekranie. Jak podsumowuje jeden z autorów badań, profesor Yair Bar-Haim, GC-MART "potencjalnie oferuje łatwo dostępne, skuteczne i wygodne leczenie zaburzeń fobii społecznej".
Polecamy na Antyweb | Filmy i seriale na Wielkanoc. Co obejrzeć na VOD i w kinie?