Dziwne i nietypowe fobie. Strach przed żoną to dopiero początek
Na liście nietypowych fobii, z którymi zmagają się ludzie, można znaleźć naprawdę niecodzienne i nietypowe obsesje. Z naszej perspektywy niektóre lęki mogą wydawać się wręcz irracjonalne. Na świecie są jednak osoby, dla których realnym problemem jest lęk przed klaunami czy światłem słonecznym. Czego jeszcze boją się ludzie? Nietypowe przypadłości, takie jak na przykład strach przed żoną, to dopiero początek długiej listy.
- Każdy z nas czegoś się boi i na ogół jest to zupełnie normalne. Jako przykłady sytuacji, w których nasze lęki mogą dawać nam o sobie znać, uznać można, chociażby: obawę przed niepowodzeniem na egzaminie czy lęk przed agresywnym psem sąsiada. Sporo osób denerwuje się również na samą myśl o pierwszym locie samolotem.
- Najczęściej jednak taki stan jest krótkotrwały, a jednorazowe zmierzenie się ze źródłem problemu pomaga zredukować poziom negatywnych emocji. Niestety są również przypadki, gdy strach przeradza się w fobię, która wywołuje u nas silne ataki paniki i wtedy mamy już do czynienia z poważnym problemem, wymagającym konsultacji ze specjalistą.
- Strach przed żoną, klaunami czy światłem słonecznym to dopiero początek nietypowych przypadłości, z którymi zmagają się ludzie. Utworzyliśmy więc listę 20 dziwnych fobii, które wydają nam się wyjątkowo nietypowe i ciekawe.
Spis treści:
Co to jest fobia i czy to choroba psychiczna?
Fobia jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które zawsze powinno zostać zdiagnozowane przez psychiatrę. Swą popularnością ustępuje właściwie jedynie depresji i uzależnieniu od alkoholu. Szacuje się, że nieco częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn, jednak problem ten może dotyczyć obu płci.
Rozpoznajemy ją po trwałym i powtarzającym się lęku przed bodźcem, którym może być sytuacja, osoba lub zwierzę. Jest on niezwykle silny, a niekiedy wręcz obezwładniający dla pacjenta. Zawsze uporczywy i nieproporcjonalny do skali zagrożenia.
Dana jednostka za wszelką cenę próbuje uniknąć źródła lęku. Nawet kosztem własnego komfortu i czasu. O fobii mówimy wtedy, gdy objawy utrzymują się przez minimum pół roku. Osoba nią dotknięta najczęściej nie ma kontroli nad swoim strachem i poważnie utrudnia jej ona codzienne funkcjonowanie.
Objawy fobii mogą być zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Wśród najczęściej spotykanych symptomów, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty, wymienić możemy m.in.:
- nerwowość
- uczucie silnego napięcia
- problemy z koncentracją
- doszukiwanie się znaków zagrożenia
- zaburzenia snu
- uczucie paniki
- myślenie katastroficzne
- wrażenie utraty kontroli w kontakcie z niebezpieczną sytuacją
- kołatanie serca
- skurcze żołądka
- nudności
- duszności
- zawroty głowy (a nawet omdlenia)
- napięcie mięśni
- dreszcze i inne wrażenia zmysłowe
- często zmęczenie i senność po ustaniu zagrożenia
Rodzaje fobii: Społeczna, agorafobia, specyficzne, nieokreślone
Zanim opiszemy najdziwniejsze fobie, które są tematem dzisiejszego artykułu, najpierw skupmy się na podstawowym podziale. Zgodnie z klasyfikacją zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD 10 specjaliści zdrowia psychicznego przyjmują bowiem rozróżnienie, na podstawie którego wyróżniamy następujące rodzaje fobii:
- fobie społeczne (dotyczące sytuacji wymagających kontaktów społecznych, konfrontacji, oceny innych ludzi)
- agorafobię (dotyczące przebywania na otwartej przestrzeni/ w podróży/ poza domem)
- inne zaburzenia lękowe w formie fobii (fobie specyficzne),
- zaburzenia lękowe w postaci fobii BNO (fobie bliżej nieokreślone)
Jakie są najdziwniejsze fobie? Strach przed żoną to dopiero początek
Skoro przypomnieliśmy już podstawowe informacje, przejdźmy wreszcie do meritum, czyli odpowiedzi na pytanie, czym charakteryzują się najdziwniejsze fobie na świecie? Niektóre z poniższych 20 przykładów nietypowych fobii mogą być zaskakujące, jednak żadnego z lęków nie należy lekceważyć.
- Uxorfobia – W przypadku tej dziwnej fobii strach występuje w kontaktach z żoną lub stałą partnerką. Lęk może występować zarówno w odniesieniu do reakcji danej kobiety, jak i samej jej osoby.
- Genofobia – Jest to lęk przed stosunkiem płciowym. Występuje niezależnie od płci i preferencji seksualnych, a poczucie dyskomfortu poza próbą współżycia często wywołuje również sama rozmowa na intymne tematy.
- Kaligynefobia – Kolejna nietypowa fobia na liście to lęk przed... pięknymi kobietami. Nie chodzi tutaj wyłącznie o nieśmiałość mężczyzn, a o niesamowity stres, jaki towarzyszy każdej próbie interakcji z przedstawicielką płci przeciwnej.
- Androfobia – Sytuacja nieco podobna do poprzedniego przypadku. Tutaj do czynienia mamy jednak z panicznym lękiem przed mężczyznami.
- Duxofobia – W tym przypadku mamy do czynienia z lękiem przed szefem, który znacznie przekracza typowe zdenerwowanie i stres w kontaktach z przełożonym.
- Papyrofobia – Za jedną z najdziwniejszych fobii uznać możemy lęk przed papierem. Może to dotyczyć zarówno obaw przed skaleczeniem się nim, pisaniem, jak i samym dotknięciem arkuszy.
- Koumpounofobia – Przypadłość znana również jako lęk przed guzikami i ubraniami wykończonymi za ich pomocą. Ponoć sam Steve Jobs miał zmagać się z tą nietypową fobią i przyczyniło się to do popularyzacji trendu na ekrany dotykowe w urządzeniach marki Apple
- Pekkatofobia – Dotyczy zwłaszcza osób silnie wierzących. Ta dziwna fobia to lęk przed popełnieniem grzechu. Osoba, która zmaga się z nią, usilnie próbuje kontrolować każde wydarzenie w swoim życiu tak, aby nie dopuścić do złamania przykazań.
- Sidonglofobia – To lęk przed... wacikami, patyczkami higienicznymi i innymi przedmiotami z dodatkiem bawełnianych kuleczek. Kiedyś sugerowano, że na tę niecodzienną przypadłość mógł cierpieć sam Michael Jackson.
- Aerofobia – Zdecydowanie jedna z najdziwniejszych fobii w tym zestawieniu. Mowa jest tutaj bowiem o lęku przed powietrzem. Trudno jest sobie nawet wyobrazić, w jaki sposób funkcjonują osoby, które mają do czynienia z tą przypadłością.
- Jatrofobia – Wizyty u lekarza nie są przyjemne, jednak zdajemy sobie sprawę z konieczności kontrolowania stanu zdrowia. U osób, które zmagają się z jatrofobią perspektywa pójścia do przychodni czy szpitala wywołuje jednak niezwykle silny stres.
- Pirofobia – Fobia lepiej znana jako lęk przed ogniem. Źródłem strachu są nie tylko pożary, ale także ogniska, zapałki, a nawet butle z gazem, które przypadkowo mogą doprowadzić do eksplozji.
- Colligafobia – Wyjazdy na wakacje wydają się jedną z najprzyjemniejszych rzeczy. Są jednak osoby, u których lęk przed pakowaniem walizki jest tak silny, że nawet najpiękniejsza podróż może stać się dla nich prawdziwym koszmarem.
- Nomofobia – Nie aż tak nietypowa fobia, biorąc pod uwagę kierunek, w którym zmierza nasza cywilizacja. U osób zmagających się z tą przypadłością, lęk wywołać może każda sytuacja, w której dana osoba nie ma dostępu do telefonu komórkowego.
- Pediofobia – To strach przed lalkami i to nie tylko takimi z horrorów. Dotyczy to zarówno porcelanowych, jak i plastikowych zabawek. Niezależnie od tego, czy są one interaktywne, czy nie.
- Hipnofobia – Lęk przed snem objawia się przez nieuzasadnione obawy ewentualnymi konsekwencjami zdarzeń, do których może dojść podczas naszego odpoczynku. W niektórych przypadkach nawet drobna myśl o śnie lub drzemce może stać się przyczyną lęku.
- Trypofobia – Dość dziwna fobia opisywana jako strach przed skupiskami małych dziurek. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością mogą obawiać się np. kontaktu z pasieką albo niektórymi roślinami.
- Eisoptrofobia – Ciekawa fobia, na którą cierpi piękna Pamela Anderson. Aż trudno uwierzyć, że gwiazda "Słonecznego Patrolu" obawia się luster, a perspektywa wejścia do pomieszczenia wypełnionego tymi przedmiotami przyprawia ją o dreszcze.
- Astrofobia – Dla większości ludzi spoglądanie w gwiazdy jest niezwykle odprężające. Jednak dla osób zmagających się z astrofobią noc spędzona na obserwacji ciał niebieskich na niebie wydaje się prawdziwym koszmarem. Ten nietypowy lęk dotyczyć może samych planet i obiektów we wszechświecie, a także ich oddziaływania na człowieka.
- Fotofobia – O ile strach przed ciemnością jest dość popularną fobią, o tyle lęk przed światłem nie występuje już tak często. Ludzie nim dotknięci najpewniej i najbezpieczniej czują się nocą, kiedy panuje całkowita ciemność.
Czytaj również:
Zobacz także: