Nieoczywisty sygnał, że rozwija się choroba Alzheimera. Nowe dane

Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu i stanowi 60–65 procent przypadków otępienia. Jest to choroba postępująca, a wczesne jej sygnały potrafią być nieoczywiste. Badacze odnotowali kolejne zależności.

Alzheimer nie musi objawiać się wyłącznie problemami z pamięcią.
Alzheimer nie musi objawiać się wyłącznie problemami z pamięcią.123RF/PICSEL

Początkowo choroba Alzheimera zwykle charakteryzuje się utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju, jednak sygnały płyną także z innych stron. Niektóre z nich są dość nieoczywiste.

Wciąż trwają badania nad tym wyniszczającym schorzeniem. Teraz badacze zwracają uwagę na powiązania, jakie zauważono w przypadku rozwoju choroby Alzheimera i utraty zębów.

Te sygnały wskazują na rozwijającą się chorobę Alzheimera

Choroba Alzheimera (AD) to przewlekła, postępująca choroba neurozwyrodnieniowa mózgu, która powadzi do zaniku komórek nerwowych. W wyniku rozwijania się choroby pacjent ma coraz większe problemy z pamięcią, mową i oceną sytuacji. Choroba zaczyna się jednak dużo wcześniej, niż dają o sobie znać pierwsze jej typowe objawy. W dodatku na jej rozwój wskazywać mogą nie tylko wspomniane problemy z pamięcią, ale i inne sygnały. Naukowcy odnotowali m.in. powiązania między utratą zębów a wczesnymi oznakami choroby.

W wyniku przeprowadzonych analiz ustalono, że obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć jest mniejszy u osób starszych mających mniej niż 10 zębów w porównaniu z osobami, które mają większość zębów. Według badaczy to sugeruje, że utrata zębów może poprzedzać rozwój demencji, informuje "New Scientist". Badania na temat stanu zdrowia jamy ustnej i jego wpływu na resztę organizmu prowadzone są od lat, również w zakresie rozwoju i postępowania choroby Alzheimera.

Badacze analizowali wyniki obrazowania mózgu u osób starszych. Okazało się, że liczba zębów ma związek z wielkością jednego z obszarów mózgu.123RF/PICSEL

Utrata zębów i Alzhemier. Nieoczywiste sygnały rozwijającej się choroby

Osoby starsze, które utraciły większość zębów, mogą mieć zmniejszoną objętość mózgu w obszarze krytycznym dla pamięci w porównaniu z osobami, które mają większość zębów, podają naukowcy. Badanie opublikowane na ten temat m.in. w czasopiśmie naukowym "JDR Clinical & Translational Research" opisuje związek między utratą zębów a zaburzeniami funkcji poznawczych u dorosłych. Podobnych analiz dokonano w przeszłości już kilka, dotyczyły jednak bardziej ogólnego ujęcia stanu uzębienia.

Odkrycie to stanowi uzupełnienie rosnącej liczby dowodów łączących zdrowie jamy ustnej z rozwojem choroby Alzheimera. Choć te powiązania wydają się mało prawdopodobne, to badacze mają na nie coraz większą liczbę dowodów. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, że dbanie o higienę jamy ustnej wpływa na funkcjonowanie organizmu i jest związane z wieloma czynnikami, m.in. z odpornością.

Zdrowie jamy ustnej jest istotne dla reszty organizmu

Poprzednie badania obejmujące zdrowie jamy ustnej i rozwój demencji wykazały, że bakterie odpowiedzialne za choroby dziąseł mogą atakować i uszkadzać obszary mózgu dotknięte chorobą Alzheimera. Choroby dziąseł są także główną przyczyną utraty zębów.

Interwencje dotyczące zdrowia jamy ustnej powiązano ze zmniejszeniem ryzyka choroby Alzheimera. Badania sugerują, że poprawa higieny jamy ustnej, kontrola płytki nazębnej i zapobiegawcze zachowania związane z pielęgnacją jamy ustnej mogą potencjalnie obniżyć ryzyko pojawienia się AD - podkreślają eksperci.

Specjaliści wyjaśniają, że wszystkie odkrycia badawcze związane z wpływem zdrowia jamy ustnej na resztę organizmu podkreślają znaczenie włączenia praktyk dotyczących higieny jamy ustnej jako części holistycznego podejścia do zmniejszania ryzyka demencji.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas