Nowa szczepionka przeciw malarii z imponującą 77% skutecznością

Wyniki fazy klinicznej 2b nowej szczepionki przeciw malarii zostały właśnie opublikowany i ujawniły najwyższą zanotowaną dotąd skuteczność, co może oznaczać zgodę WHO na przejście do 3 fazy.

Nowa szczepionka przeciw malarii z imponującą 77% skutecznością
Nowa szczepionka przeciw malarii z imponującą 77% skutecznościąGeekweek - import

I jest to o tyle warte odnotowania, że byłaby to pierwsza szczepionka przeciw malarii, która osiągnie podstawowy wymóg Światowej Organizacji Zdrowia, wynoszący dla 3 fazy testów klinicznych 75%. W 2019 roku, po dekadach prac, dzieciom w Malawi, Ghanie i Kenii zaczęła być podawana szczepionka przeciw malarii o nazwie RTS,S - celem całego programu miało być wykształcenie odporności miliona dzieci. Co ciekawe, Światowa Organizacja Zdrowia pozwoliła na program pilotażowy, chociaż w próbach klinicznych szczepionki odnotowano zaledwie 50% skuteczność w redukowaniu zachorowań na malarię, podczas gdy ustalone wcześniej normy zakładały co najmniej 75%.

Niestety dopiero teraz udało się znaleźć rozwiązanie, które ma szansę przekroczyć ten próg, a mowa o szczepionce R21/MM. To zmodyfikowana wersja RTS,S, która działa w podobny sposób jak poprzednik, ale dostarcza inny adiuwant, czyli substancję pomocniczą dodawaną do szczepionek w celu podniesienia odpowiedzi immunologicznej. Z opublikowanych właśnie w magazynie The Lancet badań wynika, że po wielu lat prób w Burkina Faso, szczepienie osiągnęło wymagany próg i daje nadzieję na skuteczniejszą walkę z malarią. W testach wzięło udział 450 dzieci w wieku między 5 a 17 miesięcy, którym podawano różną dawkę szczepionki.

Po 12 miesiącach w grupie, której podawano wysoką dawkę szczepionki, zaobserwowano 77% skuteczność w zapobieganiu malarii, podczas gdy grupa z mniejszą dawkę wykazywało 71% skuteczność. - Nowe wyniki wspierają nasze wysokie oczekiwania względem tej szczepionki, która ma szansę być pierwszą, która osiągnie cel WHO ustalony na poziomie co najmniej 75%. Wraz z zaangażowaniem naszego komercyjnego partnera, Serum Institute of India, który w nadchodzących latach wyprodukuje rocznie co najmniej 200 mln dawek, szczepionka ma potencjał zmiany sytuacji - tłumaczy Adrian Hill z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Oczywiście do momentu masowych szczepień jeszcze daleka droga, ale za sprawą przejścia do 3 fazy możliwe będzie zaszczepienie 5000 dzieci. A należy pamiętać, że szczepionka przeciwko malarii to sprawa nagląca, bo choroba ta zabija co roku ok. 400 tysięcy osób.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas