Ogłaszają przełomowy lek. Może odwrócić śmiertelną chorobę
Naukowcy z University of Sunderland poinformowali o odkryciu nowego leku umożliwiającego blokowanie enzymu HDAC6, co pozwala zatrzymać lub nawet odwrócić przebieg włóknienia wątroby. Rozwijającej się bezobjawowo choroby, która prowadzi do marskości wątroby i jak dotąd nie było na nią zatwierdzonego lekarstwa.

Włóknienie wątroby to podstępna choroba, najczęściej pojawiająca się jako skutek nadużywania alkoholu, otyłości lub przewlekłych infekcji. Rozwija się po cichu, nie dając objawów, a gdy już je wywołuje, bywa za późno na skuteczną pomoc. Zespół badaczy z University of Sunderland w Wielkiej Brytanii ogłosił, że odkrył jednak nowy sposób, aby zatrzymać, a nawet odwrócić ten proces.
Choroba rozwija się podstępnie
Zespół dr Marii Teresy Borrello opracował dwa eksperymentalne leki, które blokują aktywność enzymu HDAC6, odpowiedzialnego za stres komórkowy i stan zapalny w wątrobie. Jak się okazuje, aktywuje on komórki gwiaździste wątroby, które odpowiadają za produkcję kolagenu - głównego budulca blizn, więc zahamowanie tego procesu może potencjalnie zatrzymać lub nawet cofnąć powstawanie bliznowatej tkanki.
Jak dotąd uzyskaliśmy obiecujące wyniki laboratoryjne, które pokazują, że inhibitory HDAC6, czyli blokery, zmniejszają stan zapalny i reakcje stresu komórkowego, które są kluczowymi czynnikami rozwoju włóknienia
Szansa na uratowanie wielu żyć
A to szansa nie tylko na uniknięcie niewydolności tego narządu i poprawę długoterminowych rokowań zdrowotnych, ale i znaczące ograniczenie liczby potrzebnych przeszczepów. I chociaż badanie jest nadal na wczesnym etapie, daje nadzieję na opracowanie terapii, które mogą poprawić, a nawet uratować życie tysięcy osób dotkniętych chorobami wątroby.
Choroby wątroby często rozwijają się bezobjawowo i większość osób dowiaduje się o uszkodzeniach dopiero wtedy, gdy jest już za późno na skuteczne leczenie - zwykle ograniczone do przeszczepu wątroby lub zmian stylu życia
Badania wpisują się w szerszy trend w medycynie, a mianowicie odejście od leczenia objawów na rzecz precyzyjnych terapii celowanych. Jeśli kolejne testy potwierdzą skuteczność blokerów HDAC6, może to oznaczać przełom nie tylko w leczeniu wątroby, ale i innych chorób zapalnych, np. skóry. Pełne wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie The FEBS Journal.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!