Owoce i warzywa na receptę? Eksperyment z szokującymi wynikami

Wygląda na to, że darmowe owoce i warzywa przepisywane na receptę działają niewiele gorzej niż leki. A przynajmniej tak można wywnioskować z nowego badania na osobach cierpiących z powodu cukrzycy, nadciśnienia i otyłości.

Wygląda na to, że darmowe owoce i warzywa przepisywane na receptę działają niewiele gorzej niż leki. A przynajmniej tak można wywnioskować z nowego badania na osobach cierpiących z powodu cukrzycy, nadciśnienia i otyłości.
Warzywa i owoce jako leki. Naukowcy nie mają wątpliwości /123RF/PICSEL

Warzywa i owoce jak lekarstwo... na receptę!

Naukowcy opublikowali w magazynie Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes wyniki swojego niewiarygodnego eksperymentu, w którym "przepisywali" pacjentom owoce i warzywa.

Co ciekawe, wielu amerykańskich świadczeniodawców eksperymentuje z programami "żywność to medycyna", które zapewniają pacjentom bezpłatną zdrową żywność, czasami przez rok lub dłużej. Dzięki nim pacjenci z chorobami dietozależnymi mogą bezpłatnie otrzymać jabłka, brokuły, jagody, ogórki i inne owoce i warzywa.

W Los Angeles, Boise, Houston, Minneapolis i innych miejscach, w których znajdowały się badane przez naukowców programy, uczestnicy wybierali produkty w sklepach spożywczych lub na targowiskach rolniczych za pomocą kart elektronicznych lub kuponów - zazwyczaj otrzymywali około 65 dolarów miesięcznie przez cztery do 10 miesięcy.

Reklama

Nowe badanie, obejmujące zasięgiem 22 takich regionów, jest największą jak dotąd analizą takich wysiłków. Jak wyjaśniają badacze, wszystkich 4 tys. uczestników cechował zły stan zdrowia kardiometabolicznego lub byli na niego narażeni.

Osoby o niższych dochodach jedzą żywność gorszej jakości

Efekty? Uczestnicy tych programów jedli więcej owoców i warzyw, a do tego jedną trzecią rzadziej doświadczali braku bezpieczeństwa żywnościowego, czyli braku wystarczającej ilości żywności, aby zaspokoić podstawowe potrzeby i prowadzić zdrowy tryb życia.

Co więcej, naukowcy zaobserwowali u nich znaczną poprawę wyników klinicznych, która może mieć znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia. Na przykład skurczowe ciśnienie krwi spadło o ponad 8 mm Hg, podczas gdy rozkurczowe ciśnienie krwi o prawie 5 mm Hg.

Dla porównania, jest to około połowa spadku uzyskiwanego najczęściej dzięki lekom obniżającym ciśnienie krwi. Mówiąc krótko, w niektórych przypadkach wystarczy sama dieta, żeby wyregulować ciśnienie krwi pacjentów.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku gospodarstw domowych o niższych dochodach, bo jak pokazują liczne badania, to właśnie w nich częściej spożywa się żywność gorszej jakości dla zdrowia. I jeśli tylko zapewni się im wsparcie w postaci zdrowej żywności "na receptę", liczba pacjentów cierpiących z powodu chorób dietozależnych może gwałtownie spaść.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca | nadciśnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy