Pacjent po paraliżu znowu chodzi. Pomogło prądowanie mózgu

W 2006 roku w wyniku wypadku narciarskiego Wolfgang Jäger doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego, co skończyło się paraliżem. Od tego czasu 54-letni mężczyzna porusza się na wózku inwalidzkim, jednak dzięki nowatorskiemu leczeniu zaczyna powoli odzyskiwać zdolność chodzenia krótkie odległości.

Wypadek posadził go na wózku, stymulacja mózgu pozwala odzyskać sprawność (zdj. poglądowe)
Wypadek posadził go na wózku, stymulacja mózgu pozwala odzyskać sprawność (zdj. poglądowe)123RF/PICSEL

Wolfgang Jäger był jednym z uczestników przełomowego badania klinicznego dotyczącego urazów rdzenia kręgowego (SCI), które zostało przeprowadzone przez EPFL (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne) oraz Szpital Uniwersytecki w Lozannie (CHUV). W ramach tego badania pacjenci byli poddawani głębokiej stymulacji mózgu (DBS), ale w zaskakującej części tego organu - bocznego podwzgórza.

Nowe odkrycie dotyczące stymulacji mózgu

Do tej pory boczne podwzgórze było kojarzone jedynie z podstawowymi funkcjami, jak pobudzenie organizmu czy głód. Jednak najnowsze badania ujawniły, że ta część mózgu jest również związana z kontrolowaniem ruchów nóg oraz może wpływać na odzyskiwanie zdolności motorycznych po urazach rdzenia kręgowego. Rezultaty badania były zdumiewające, u pacjentów z częściowym uszkodzeniem rdzenia kręgowego (SCI) zaobserwowano znaczną poprawę funkcji nóg. Stymulacja umożliwiła im chodzenie bez potrzeby korzystania z jakiejkolwiek pomocy, co było wcześniej nieosiągalne.

W zeszłym roku, na wakacjach, nie miałem problemu, aby przejść kilka kroków w dół na plażę i z powrotem. Mogę też sięgnąć po rzeczy w szafkach kuchennych
dzieli się swoimi doświadczeniami Jäger.

Głęboka stymulacja mózgu (DBS) to technika stosowana w leczeniu zaburzeń ruchowych, takich jak choroba Parkinsona. Polega na wszczepieniu elektrod, które modulują aktywność neuronów, aby poprawić kontrolę nad ruchem. Nowatorskie podejście polega na zastosowaniu DBS w bocznym podwzgórzu w celu leczenia częściowego paraliżu.

Jak działa terapia?

Dzięki stymulacji tej części mózgu, naukowcy byli w stanie obudzić „uśpione” ścieżki neuronowe. Efekty stymulacji były zarówno natychmiastowe, jak i długoterminowe. Pacjenci od razu poczuli poprawę zdolności do chodzenia podczas rehabilitacji, prowadzącą do długotrwałych usprawnień w funkcjach motorycznych. Stymulacje przeprowadzano, gdy pacjenci byli całkowicie świadomi, a w trakcie zabiegu udzielali informacji zwrotnej na temat swoich odczuć.

Pierwsza pacjentka od razu zgłosiła, że poczuła nogi, a zwiększenie stymulacji sprawiło, że powiedziała: ‘Czuję chęć chodzenia!’. Ta informacja zwrotna potwierdziła, że trafiliśmy w odpowiednią część mózgu, mimo że wcześniej nie była ona kojarzona z kontrolą nóg u ludzi
dodają badacze.

Odkrycie ścieżek neuronalnych do odzyskiwania ruchu

Zespół badawczy rozpoczął pracę od mapowania całego mózgu, aby lepiej zrozumieć jego funkcje w kontekście chodzenia. Badania na modelach zwierzęcych ujawniły specyficzne obwody neuronalne, które odgrywają rolę w procesie regeneracji. Następnie wyniki te zostały zastosowane w badaniach klinicznych na dwóch pacjentach.

Specjaliści podkreślają, że te przełomowe odkrycia otwierają nowe możliwości w leczeniu urazów rdzenia kręgowego i mogą być ważnym krokiem ku opracowaniu skuteczniejszych terapii w przyszłości. Odkrycie to daje nadzieję na lepsze leczenie osób z urazami rdzenia kręgowego, a także może wpłynąć na poprawę jakości życia pacjentów, którzy dotychczas byli skazani na życie na wózku inwalidzkim.

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas