Polacy wydrukowali pierwszą na świecie bioniczną trzustkę, a Izraelczycy serce
Medycyna rozwija się w niesłychanym tempie. Już niedługo nie będzie trzeba czekać na organy do przeszczepu, bo będą one produkowane na życzenie za pomocą drukarek 3D. Krok ku realizacji takiej wizji uczynili Polacy i Izraelczycy.
Przełom nastąpił właśnie na Uniwersytecie w Tel Awiwie w Izraelu. Powstało tam pierwsze na świecie unaczynione bioniczne serce. Do tej pory w zasięgu lekarzy była możliwość stworzenia tylko prostych tkanek, tak naprawdę niepraktycznych, bo nie dających żadnej szansy pacjentowi na przeżycie. Teraz się to zmieniło. Co najważniejsze, sztuczny organ powstał z tkanek pacjenta, który będzie miał je przeszczepione. Nie ma tutaj żadnej obawy o odrzucenie przeszczepu, gdyż jest ono nie tylko w pełni biokompatybilne, ale również jest tak naprawdę częścią systemu komórkowego pacjenta.
Pierwsze sztuczne serce posiada cały układ krwionośny, komórki, komory i może pracować całymi latami. Obecnie nie ma jeszcze mowy o oferowaniu przeszczepów z użyciem izraelskiego sztucznego serca, gdyż jest to bioniczny organ przeznaczony do bardziej zaawansowanych eksperymentów. Naukowcy podkreślają, że jest ono kilka razy mniejsze od ludzkiego, ale kolejna jego wersja ma być już pełnowymiarowa.
Bioniczny organ powstał z próbek tkanki tłuszczowej pobranej od jednego z pacjentów cierpiących na skrajną niewydolność tego narządu. W procesie tworzenia bionicznego serca oddzielono składowe komórkowe i niekomórkowe, a następnie reprogramowano je, by stały się indukowanymi komórkami macierzystymi. Tymczasem macierz pozakomórkową przetwarzano na spersonalizowany hydrożel, który spełniał funkcję tuszu.
Oto pierwsze na świecie unaczynione bioniczne serce. Fot. Tel Aviv University.
Na końcu zmieszano komórki z hydrożelem, by utworzyły one kardiomiocyty lub komórki śródbłonka. W ten sposób zaczęły powstawać kompatybilne immunologiczne z pacjentem łatki z naczyniami krwionośnymi, a następnie utworzyło się całe serce z właściwościami biochemicznymi, mechanicznymi i topograficznymi idealnie pasujące do pacjenta. W ten sposób wyeliminowano do zera ryzyko odrzutu przeszczepu.
Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie planują teraz prowadzić hodowle wydrukowanych techniką 3D bionicznych serc i udoskonalać je. Później zostaną one przeszczepione zwierzętom w celach testowych, a ostatecznie zostaną zainicjowane testy kliniczne na ludziach.
Przy okazji tematu bionicznych narządów warto wspomnieć o niesamowitym wkładzie w tę obiecującą gałęź medycyny Polaków. Konsorcjum Bionic, które jest liderem Fundacji Badań i Rozwoju Nauki stworzyło w marcu pierwszą na świecie sztuczną trzustkę, wraz z naczyniami krwionośnymi. Sztuczny organ ma przejść badania na gryzoniach jeszcze w przyszłym miesiącu, a na świniach w październiku bieżącego roku. Przedstawiciele firmy twierdzą, że jeśli wszystkie plany będą realizowane w takim szybkim tempie, jak miało to miejsce do tej pory, to już za 2 lata będzie można zainicjować pierwsze testy bionicznej trzustki na ludziach ().
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Tel Aviv University