Ponad 75% ozdrowieńców CoVID-19 po pół roku wciąż z objawami choroby
Taka zwykła grypa? Niekoniecznie! Coraz mniej osób decyduje się na wygłaszanie takiej opinii, szczególnie w świetle nowych informacji na temat choroby, jakie docierają do nas każdego dnia.
Jak się właśnie dowiadujemy, więcej niż trzy czwarte osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 po 6 miesiącach wciąż cierpi z powodu co najmniej jednego objawu choroby, a przynajmniej tak sugerują badania opublikowane właśnie przez badaczy National Center for Respiratory Medicine. Naukowcy wskazują tym samym, że musimy dokładniej przyjrzeć się kwestii długoterminowych skutków choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, bo te pojawiają się częściej niż mogliśmy się spodziewać. Badania opublikowane w medycznym magazynie Lancet opierają się na setkach pacjentów chińskiego miasta Wuhan, w którym to doszło do wybuchu pandemii, więc mamy do czynienia z osobami, które zostały zarażone najwcześniej i w efekcie mogą powiedzieć najwięcej o długości trwania objawów.
Badacze wskazują, że najczęstszymi objawami długoterminowymi są chroniczne zmęczenie i osłabienie mięśniowe, ale bardzo często dochodzi również do problemów ze snem: - Ponieważ Covid-19 to taka nowa choroba, dopiero zaczynamy rozumieć jej długoterminowy wpływ na pacjentów - tłumaczy autor badań, Bin Cao z National Center for Respiratory Medicine. Profesor wskazuje tym samym, że musimy lepiej monitorować ozdrowieńców, których wypuszczamy ze szpitali, szczególnie tych z ciężkim przebiegiem infekcji: - Nasza praca podkreśla również znaczenie przeprowadzenia dłuższych badań na większych populacjach, żeby lepiej zrozumieć pełne spektrum efektów, jakie Covid-19 ma na pacjentów - dodaje.
Światowa Organizacja Zdrowia informuje także, że wirus stwarza ryzyko długotrwałych poważnych skutków również u niektórych wcześniej zdrowych osób, nawet jeśli nie były hospitalizowane. Bo jeśli przyjrzymy się badaniom na 1733 pacjentach wypuszczonych z Jinyintan Hospital w Wuhan między styczniem i majem ubiegłego roku, które następnie zostały za jakiś czas przebadane przez lekarzy, to wnioski nie są optymistyczne. Lekarze i naukowcy odwiedzili pacjentów ze średnią wieku 57 lat między czerwcem i wrześniem, żeby przeprowadzić wywiad na temat ich objawów i pochorobowej jakości życia, a także wykonać niezbędne badania i testy laboratoryjne. To właśnie wtedy okazało się, że aż 76% z tych pacjentów wciąż cierpiała z powodu pewnych objawów. 63% deklarowało zmęczenie i osłabienie mięśniowe, a 26% problemy ze snem. Oznacza to, że tak naprawdę wciąż wiemy bardzo mało o tym, jak może wyglądać nasze zdrowie i życie po przechorowaniu Covid-19 i pozostaje mieć nadzieję, że kolejne badania rzucą na tę sprawę więcej światła i pomogą w opracowaniu metod zapobiegających długotrwałych skutkom choroby.
Źródło: GeekWeek.pl/sciencealert