Przełom w wykrywaniu groźnej choroby? Wystarczy kropla śliny

Niewydolność serca to postępująca choroba, która jest uznawana za jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Badacze pracują nad urządzeniem, które przyspieszy diagnozowanie pacjentów.

Milion Polaków boryka się z niewydolnością serca, a liczba ta stale rośnie. Często choroba kończy się zgonem pacjenta — umiera na nią co dziesiąty Polak.
Milion Polaków boryka się z niewydolnością serca, a liczba ta stale rośnie. Często choroba kończy się zgonem pacjenta — umiera na nią co dziesiąty Polak.123RF/PICSEL

Współczesna medycyna staje przed wieloma wyzwaniami, a jednym z najważniejszych jest wczesna diagnostyka, która może znacząco zwiększyć szanse na skuteczne leczenie.

Naukowcy nieustannie poszukują nowych metod, które pozwolą na szybsze i bardziej precyzyjne wykrywanie groźnych chorób, również wtedy, gdy chorzy nie mają łatwego dostępu do placówek medycznych.

Objawy niewydolności serca a diagnoza

To właśnie między innymi chęć niesienia pomocy osobom, które mają ograniczony dostęp do placówek specjalistycznych i laboratoriów motywowała zespół badaczy z Uniwersytetu Stanowego Kolorado do podjęcia się misji opracowania urządzenia, które sprawdzi się również w warunkach domowych.

Osoby obserwujące u siebie takie objawy, jak osłabienie, łatwe męczenie się nawet przy niewielkim wysiłku, duszności, obrzęki, powiększenie obwodu brzucha i przybór masy ciała związane z zatrzymaniem płynów w organizmie, albo wyniszczenie i utrata masy ciała (występujące w zaawansowanej niewydolności) powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia zagrażających życiu schorzeń. Co jednak wtedy, gdy dostęp do specjalistów jest ograniczony, a szybkie wykrycie problemu umożliwi usprawnienie procesu leczenia? Z pomocą może przyjść test, który da się samodzielnie wykonać w domu.

Na przewlekłą niewydolność serca cierpi aż 38 milionów ludzi na świecie. Wielu z nich musi podlegać poważnemu leczeniu.
Na przewlekłą niewydolność serca cierpi aż 38 milionów ludzi na świecie. Wielu z nich musi podlegać poważnemu leczeniu.123RF/PICSEL

Kropla śliny i 15 minut

Zespół badaczy z Kolorado opracował prototyp elektrochemicznego czujnika, który potrafi mierzyć poziomy dwóch biomarkerów niewydolności serca w zaledwie 15 minut - nie potrzeba do tego pobierać krwi, bo test wykonywany jest na bazie kropli śliny. Jeśli dalsze badania nad urządzeniem będą przynosić sukcesy, będzie można mówić o przełomie w diagnostyce niewydolności serca.

Nasze urządzenie byłoby idealne dla osób, które są w grupie wysokiego ryzyko niewydolności serca, ale mają ograniczony dostęp do szpitala lub scentralizowanego laboratorium - mówi Trey Pittman, jeden z autorów badania. - Praca nad tym projektem mającym na celu zaradzenie nierównościom zdrowotnym na obszarach wiejskich i obszarach o niskich zasobach jest dla mnie naprawdę ważna, ponieważ pochodzę z Mississippi, które ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności z powodu niewydolności serca w Stanach Zjednoczonych - dodał badacz.

Obiecujące wyniki

Pittman i jego współpracownicy uzyskali obiecujące wyniki testów biosensora. Podczas demonstracji urządzenia udowodniono, że precyzyjnie wykrywa ono w ślinie dwa biomarkery wskazujące na niewydolność serca.

- Te demonstracje są pierwszym krokiem w kierunku solidnego i nieinwazyjnego czujnika elektrochemicznego do biomarkerów niewydolności serca - oznajmił Pittman. Dodał, że kolejny krok to szeroko zakrojone przetestowanie urządzenia w badaniach klinicznych na ludziach, zarówno zdrowych, jak i z niewydolnością serca.

Łatwy w obsłudze, jednorazowy test miałby stanowić niedrogie wsparcie dla osób pozbawionych łatwego dostępu do placówek medycznych. Ponadto urządzenie może nie tylko przyczynić się do wsparcia osób potencjalnie narażonych na niewydolność serca, ale i „może stanowić punkt wyjścia dla nowych platform testowania śliny w przypadku innych chorób”, zaznacza zespół stojący za nowym urządzeniem.

O pracy zespołu z Uniwersytetu Stanowego Kolorado poinformował American Chemical Society.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

''Wydarzenia'': Ponad 10 mln ludzi z nadciśnieniem. Polacy masowo umierają na serce Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas