Dwa zastrzyki w roku i się nie zarazisz. Przełom w profilaktyce HIV?
HIV rozprzestrzenia się poprzez płyny ustrojowe, takie jak krew, nasienie lub mleko kobiece. Nowe badanie wykazało, że lek lenakapawir jest skuteczny w zapobieganiu zakażeniom HIV. Wystarczą dwa zastrzyki w roku. To może być przełom w ochronie przed tym groźnym wirusem.
Lek stosowany w leczeniu osób chorujących na HIV okazał się mieć także inne właściwości — potrafi całkowicie ochronić przed zarażeniem się groźnym wirusem.
Badania wykazały, że wystarczą dwa zastrzyki w roku, aby zapewnić stuprocentową ochronę przed zakażeniem.
Na łamach czasopisma naukowego „Nature” ukazał się właśnie artykuł, w którym specjaliści informują o „oszałamiających wynikach badań” z wykorzystaniem lenakapawiru. Dotychczas lenakapawir w formie leku Sunlenca firmy Gilead Sciences był zatwierdzony do użytku jako nowy rodzaj leku dla dorosłych pacjentów, którzy już zostali zakażeni ludzkim wirusem niedoboru odporności typu 1 (HIV-1).
Długotrwałe badania nad lekiem wykazały jednak także inne jego możliwości. Może on być stosowany w formie zastrzyku o przedłużonym działaniu, który całkowicie ochroni przed zarażeniem się wirusem HIV. Eksperci podkreślają, że ten przełomowy proces może zapoczątkować nową erę w zapobieganiu zakażeniom wirusem HIV na całym świecie.