Pokolenie X i milenialsi bardziej narażeni na nowotwory. Nowe badania
Szeroko zakrojone badania sugerują, że osoby z pokoleń X i Y są bardziej narażone na zachorowanie na raka. Najnowsze wyniki analizy wykazały, że różnice są znaczące, a wzrost zapadalności dotyczy aż 17 rodzajów nowotworów.
Najnowsze badania naukowe, które przeprowadzono, analizując dane kilkudziesięciu milionów osób chorujących na różne typy nowotworów, wiążą się z niepokojącymi wynikami.
Naukowcy zaobserwowali bowiem znaczący wzrost zapadalności na różne rodzaje raka u młodszych pokoleń, w porównaniu z poprzednimi generacjami. Według ekspertów specjalizujących się w tematyce nowotworowej wzrost jest znaczący, a w niektórych przypadkach zaskakująco duży. Wyniki dotyczą osób z pokolenia X i Y (tzw. milenialsów).
W Polsce ludzi z pokolenia X nazywa się niekiedy pokoleniem PRL, a pokolenie Y tytułuje się mianem milenialsów. W różnych częściach świata i w rozlicznych opracowaniach określenia te dotyczą jednak nieco innego zakresu dat urodzeń. W szeroko zakrojonym badaniu prowadzonym przez specjalistów związanych z American Cancer Society i Uniwersytetem Calgary w Kanadzie przyjęto, że generacja X to osoby urodzone pomiędzy rokiem 1965 a 1980, podczas gdy milenialsi (generacja Y) to roczniki od 1981 do 1996.
Badania objęły osoby dorosłe w wieku od 25 do 84 lat. W swoim najnowszym artykule naukowym, zespół badaczy wskazał, jak obliczone zostały współczynniki zapadalności na różne nowotwory i wskaźniki zgonów z powodu raka według lat urodzenia i jakie wnioski eksperci wyciągnęli z tych analiz.
„U 1 na 2 mężczyzn i 1 na 3 kobiety zostanie zdiagnozowany rak”, podaje American Cancer Society (ACS), przy czym, jak wykazały najnowsze analizy, młodsze pokolenia mają zdecydowanie większe predyspozycje, by zachorować — i to wcześniej niż ludzie ze starszych pokoleń.
By dojść do takich wniosków, naukowcy z American Cancer Society i Uniwersytetu Calgary w Kanadzie przeanalizowali dane ponad 23 milionów pacjentów, u których diagnozy dotyczyły 34 różnych rodzajów nowotworów; oraz informacje na temat ponad 7 milionów osób, które zmarły z powodu zachorowania na raka — w tym przypadku wytypowano 25 rodzajów nowotworów.
Różnice w częstości występowania nowotworów u osób dorosłych urodzonych w latach 1920-1990 są według badaczy znaczące. Widać zdecydowany wzrost zachorowań na nowotwory u młodszych pokoleń.
Okazało się także, że pacjenci z pokoleń X i Y zapadali na różne typy nowotworów w młodszym wieku, niż przedstawiciele wcześniejszych pokoleń, i że sytuacja ta ma miejsce zdecydowanie częściej. U młodszych ludzi odnotowano też wyższą śmiertelność. Eksperci ostrzegają, że zauważalny wzrost tych czynników wskazuje na postępujące zmiany pokoleniowe.
- W przyszłości może nastąpić ogólny wzrost obciążenia nowotworami, zatrzymując lub cofając o dziesięciolecia postępy w walce z chorobą, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, by interweniować — powiedział dr Ahmedin Jemal z American Cancer Society, jeden z autorów badania.