Ameryka Północna

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:44) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (15:02)
Ameryka Północna to trzeci pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Zajmuje on ponad 24 mln km2, co stanowi około 16 procent całkowitej powierzchni lądów na świecie. Do Ameryki Północnej zalicza się także tzw. Amerykę Środkową (Łacińską). Kontynent ten jest od zachodu otoczony przez wody Oceanu Spokojnego, od północy Oceanu Arktycznego. Z kolei na wschodzie znajduje się Ocean Atlantycki. Jest połączony z Ameryką Południową na Przesmyku Panamskim, a od Azji oddziela go Cieśnina Beringa.
Ameryka Północna - najważniejsze informacje
Ameryka Północna. /123RF/PICSEL

Ameryka Północna - najważniejsze informacje

Na kontynencie nie ma żadnych krajów śródlądowych. Oznacza to, że wszystkie państwa wchodzące w skład Ameryki Północnej sąsiadują z ocenami. Do Ameryki Północnej należą także liczne terytoria zależne, takie jak m.in. Portoryko, Gwadelupa oraz Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. Największym miastem jest Meksyk, będący stolicą kraju o tej samej nazwie. Pod koniec 2022 roku była ona zamieszkiwana przez ponad 20 mln osób. 

Największym państwem w Ameryce Północnej jest Kanada, której powierzchnia to około 10 mln km2. Jest to drugi co do wielkości kraj na świecie, tuż za Rosją. W Kanadzie znajduje się najwięcej jezior (około 60% wszystkich zbiorników na Ziemi). 

63 parki narodowe w Ameryce Północnej

W Ameryce Północnej są 63 parki narodowe (stan na wrzesień 2023 roku). Są one tworzone w celu ochrony fauny i flory oraz wyjątkowych krajobrazów. To właśnie na tym kontynencie powstał pierwszy na świecie tego rodzaju obiekt, czyli Park Narodowy Yellowstone utworzony w 1872 roku. W samej Kanadzie takich rezerwatów jest ponad 40. Największy jest Park Narodowy Leśnego Bizona o powierzchni wynoszącej prawie 45 tys. km2.

Najwyższym szczytem Ameryki Północnej jest Denali (6 190 m n.p.m.). Do 2015 roku góra ta była znana pod nazwą McKinley. Wrócono jednak do pierwotnego nazewnictwa używanego przez rdzenne plemiona z grupy Atabasków.

USA. Jeden z najchętniej odwiedzanych krajów na świecie 

Stany Zjednoczone, czyli drugi co do wielkości kraj położony na tym kontynencie, to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw na świecie. Nic dziwnego, gdyż ze względu na swoją powierzchnię oraz zróżnicowany krajobraz ma wiele do zaoferowania. USA to kraj, w którym obok wielkich metropolii występują niezamieszkane oraz dzikie obszary. Największe miasta w Stanach Zjednoczonych, to przede wszystkim Nowy Jork, Los Angeles, Chicago oraz Huston.

W Ameryce Północnej znajduje się wiele cennych zabytków, które zostały wpisane na listę UNESCO. Zalicza się do nich m.in. Park Narodowy Tikal w Gwatemali, dzielnica kolonialna w Santo Domingo na Dominikanie, Park Narodowy Wielkiego Kanionu w USA oraz Miasto prekolumbijskie i Park Narodowy Palenque w Meksyku.

Temat Ameryka Północna znajdziesz również w serwisie:

Ameryka Północna - Wiadomości