Rewolucja w pobieraniu krwi. Oto robot, który robi to lepiej niż wykwalifikowani ludzie
Jeśli należycie do osób, którym słabo już na widok strzykawki z igłą, to pewnie nie przekonamy Was, że pobieranie krwi może być niemal bezbolesne - szczególnie z nowym robotem, który opanował tę sztukę do mistrzostwa.
A mowa o specjalnym robocie opracowanym przez naukowców z Rutgers University, który zajmuje się nie tylko pobieraniem krwi, ale i jej badaniem, które jest przecież podstawową metodą monitorowania stanu naszego zdrowia. Jak zapewniają autorzy projektu, to zdecydowanie szybsza i tańsza technologia, a do tego mniej bolesna niż klasyczna, w której jak wiemy dużo zależy od umiejętności i doświadczenia pielęgniarki czy lekarza. W przypadku robota mamy też inną zaletę, a mianowicie krew jest od razu testowana, więc mamy gwarancję, że wyniki nie zostaną przekłamane przez różne czynniki zewnętrzne.
System składa się tak naprawdę z trzech części. Pierwszą jest robot, który lokalizuje żyły pacjenta za sprawą obrazowania bliskiej podczerwieni i ultradźwięków. Następnie rekonstruuje układ żył w formie 3D i ostatecznie wkłuwa igłę w sam środek odpowiedniej żyły. Kolejnym elementem jest moduł do pobierania krwi i pompowania jej do trzeciej części systemu, czyli analizatora krwi. Ten ostatni zawiera akrylową płytkę z próbką krwi, wirówkę do rozdzielenia krwi na różne części i optyczny mikroskop.
Naukowcy mają już za sobą 30-dniowe testy systemu, które były przeprowadzana na sztucznych rękach pokrytych skórą z żelatyny i z plastikowymi naczyniami krwionośnymi, dzięki czemu można było sprawdzić skuteczność mechanizmu wkłuwania igły. Okazuje się, że ten może się pochwalić 100% skutecznością, a równie dobrze radzą sobie drugi i trzeci element, który był testowany za sprawą przypominającego krew płynu zawierającego fluorescencyjne mikroczęści imitujące białe krwinki.
Jak twierdzi Martin L. Yarmush, jeden z autorów badań: - Urządzenie jest świętym Graalem technologii badania krwi. Integracja zminiaturyzowanej robotyki i systemów mikrofluidyki (precyzyjna kontrola i manipulacja płynami, które są geometrycznie ograniczone do małej skali, w której penetracja kapilarna steruje transportem masy - red.) pozwala na połączenie zakresu i precyzji tradycyjnego pobierania krwi i testów laboratoryjnych z szybkością i wygodą testowania w miejscu opieki nad pacjentem. Z naszym relatywnie prostym designem chipu i technik analitycznych, urządzenie może być z łatwością włączone do szerszych testów praktycznych w przyszłości.
Źródło: GeekWeek.pl/futurism / Fot. Rutgers University