To nie przyczyny naturalne. COVID-19 zabrał dużo więcej żyć

Wbrew niektórym teoriom spiskowym na temat pandemii COVID-19, które sugerowały, że wszystkie zgony w tym czasie uznawane były za spowodowane SARS-CoV-2, by celowo zawyżać statystki i zagrożenie ze strony wirusa, sytuacja jest odwrotna. Jak wynika z nowego badania, wiele covidowych zgonów pozostało nieodnotowanych, bo uznano je za "przyczyny naturalne".

Pandemiczne niedoszacowanie. Wiele covidowych zgonów nie zostało odnotowanych
Pandemiczne niedoszacowanie. Wiele covidowych zgonów nie zostało odnotowanych123RF/PICSEL

Według oficjalnych danych federalnych w Stanach Zjednoczonych z powodu COVID-19 zmarło prawie 1,2 mln osób, ale liczne badania dotyczące nadmiernej śmiertelności sugerują, że liczby te są znacznie zaniżone. Chociaż nadmierna śmiertelność pozwala oszacować liczbę zgonów, które prawdopodobnie nie miałyby miejsca w normalnych warunkach, wciąż niewiele jest dowodów na to, czy wirus SARS-CoV-2 przyczynił się do tych dodatkowych zgonów, czy też zgony te były spowodowane innymi przyczynami, jak zakłócenia w opiece zdrowotnej lub wyzwania społeczno-ekonomiczne.

To nie przyczyny naturalne, to COVID-19

Nowe badanie przeprowadzone przez Szkołę Zdrowia Publicznego i Uniwersytet Pensylwanii (UPenn) dostarcza pierwszych konkretnych danych pokazujących, że wiele z tych nadmiernych zgonów to rzeczywiście niezliczone zgony z powodu COVID-19. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie PNAS porównano zgłoszone przypadki zgonów z powodu COVID-19 z nadmierną liczbą zgonów z przyczyn naturalnych innych niż COVID, jak choroby i choroby przewlekłe. Naukowcy uznali, że wzrost nadmiernej liczby zgonów niezwiązanych z COVID nastąpił w większości hrabstw USA w tym samym czasie lub na miesiąc przed wzrostem liczby zgonów z powodu wirusa.

Nasze ustalenia pokazują, że wiele zgonów z powodu COVID-19 nie zostało policzonych podczas pandemii
mówi jeden z autorów, prof. Andrew Stokes, który prowadził liczne badania analizujące wzorce nadmiernej śmiertelności i czynniki ją wpływające podczas pandemii.

Wiele zgonów z powodu COVID-19 niewykrytych

Aby zrozumieć, w jaki sposób liczba zgonów z powodu COVID-19 odzwierciedla prawdziwy wpływ pandemii, zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii, Uniwersytetu Bostońskiego i instytucji współpracujących zbadał nadmierną śmiertelność z przyczyn naturalnych, tj. chorób i schorzeń przewlekłych.

Zespół zastosował innowacyjne techniki statystyczne do przeanalizowania miesięcznych danych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom na temat zgonów z przyczyn naturalnych i zgłoszonych ofiar śmiertelnych z powodu COVID-19 w 3127 okręgach w ciągu pierwszych 30 miesięcy pandemii, od marca 2020 r. do sierpnia 2022 r. 

Jak się okazało, odnotowano prawie 1,2 miliona zgonów więcej niż oczekiwano, przy czym w pierwszym roku było to około 635 tys., a w drugim 544 tys. Spośród tych zgonów prawie 163 000 nie miało w akcie zgonu wzmianki o wirusie, a największe luki między nadmierną liczbą zgonów a zgłoszonymi zgonami z powodu COVID-19 występowały na obszarach wiejskich, na Zachodzie i Południu.

Potrzebujemy tych danych na przyszłość

Wzrost liczby zgłaszanych zgonów z powodu SARS-CoV-2 często zbiegał się w czasie ze wzrostem nadmiernej liczby zgonów z przyczyn naturalnych, co sugeruje, że opóźnienia w opiece zdrowotnej oraz społeczne i gospodarcze skutki pandemii nie były głównymi przyczynami tej nadmiernej liczby zgonów.

Zdaniem badaczy na obszarach, gdzie większy odsetek nadmiernych zgonów przypisywano przyczynom naturalnym, mogło być więcej nierozpoznanych zgonów na COVID-19, a to ze względu na mniejszą liczbę testów, więcej zgonów poza szpitalami i mniej doświadczonych lekarzy.

A czemu to takie ważne? Jak wyjaśnia główny autor badania, prof. Yannis Paschalidis, chociaż badanie dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych, to ma znaczenie globalne, bo szybkie wykrywanie nietypowych wzorców umieralności może wskazywać pojawienie się nowych lokalnych skupisk chorób i stać się ważnym narzędziem skuteczniejszego łagodzenia przyszłych pandemii.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Gamingowa transformacja
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas