Uczeń odkrył w ptasich odchodach związek zwalczający raka
Wygląda na to, że przynoszenie ptasich odchodów do szkoły może się opłacać, a przynajmniej z naukowego punktu widzenia. Uczniowie pewnej szkoły średniej zostali właśnie okrzyknięci „pełnoprawnymi naukowcami biomedycznymi”, a wszystko przez niesamowite odkrycie dokonane w gęsich odchodach dostarczonych przez jednego z nich na zajęcia koła naukowego.
Kontakt z ptasimi odchodami może być niebezpieczny ze względu na obecność licznych patogenów, zwłaszcza w czasie epidemii ptasiej grypy, ale z drugiej strony może zrewolucjonizować leczenie. Wystarczy tylko spojrzeć na pewno ucznia z Chicago, który wziął udział w 14-tygodniowym programie edukacyjnym promującym kariery naukowe poprzez praktyczne doświadczenia.
Inicjatywa miała na celu zaangażowanie młodych uczniów w poszukiwanie nowych antybiotyków i w ramach projektu zostali oni poproszeni o eksplorację swoich okolic w poszukiwaniu nowych bioaktywnych związków. Dzieci uczyły się następnie, jak bezpiecznie hodować bakterie i wybierać kolonie do dalszej oceny przez naukowców z uniwersytetu.
Gęsie odchody sposobem na raka
Jeden z uczniów przyniósł na zajęcia odchody gęsi i pod nadzorem badaczy z Uniwersytetu Illinois starannie wyizolował z nich gatunek bakterii Gram-ujemnych - Pseudomonas idahonensis. W laboratorium naukowcy odkryli, że może ona zahamować ponad 90 proc. wzrostu bakterii Gram-dodatniej, która może powodować infekcje skóry, więc młody uczeń widnieje jako współautor publikacji w czasopiśmie ACS Omega opisującej to odkrycie!
Trwają prace nad identyfikacją związków odpowiedzialnych za pierwotną aktywność antybiotyczną - pisze zespół w opublikowanym artykule na temat tego odkrycia.
To jednak nie wszystko, bo bakterie Pseudomonas idahonensis wykazały nie tylko właściwości antybiotyczne, ale i wytwarzały nowy naturalny produkt nazwany orfamidem N, który nie był znany nauce. Wcześniej odkryte orfamidy znane są jednak ze swoich przydatnych właściwości medycznych, więc zespół dokładniej zbadał ten nowy związek. Jak się okazało, orfamid N w warunkach laboratoryjnych wykazuje właściwości zwalczające nowotwory, a konkretniej spowalnia wzrost komórek czerniaka i raka jajnika.
Mamy antybiotykowy problem
W miarę jak niebezpieczne bakterie na świecie stają się oporne na dostępny obecnie arsenał antybiotyków, naukowcy desperacko poszukują nowych leków, a świat przyrody pozostaje jednym z najlepszych źródeł związków antybakteryjnych. Odkrywanie antybiotyków naturalnego pochodzenia osiągnęło szczyt w połowie lat 50. XX wieku, ale od tego czasu nastąpił niebezpieczny spadek w rozwoju tego rodzaju leków.
Odkrywanie nowych antybiotyków wymaga długich lat testów, a wskaźnik niepowodzeń jest wysoki. Spośród wszystkich 14 próbek środowiskowych zebranych w Chicago tylko jedna wykazała dowody aktywności antybiotycznej, a i ona może nie przetrwać dalszych badań. Dlatego tak ważne jest zachęcanie młodego pokolenia do nauki i odkrywania antybiotyków, a sukces Uniwersytetu Illinois pokazuje, że możliwe jest połączenie programów edukacyjnych z zaawansowanym odkrywaniem naturalnych produktów.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!