Wyniki nowych badań mogą pomóc w przyszłości w leczeniu astmy

W najnowszych badaniach naukowcy odkryli istotne różnice w biochemii między ludźmi chorującymi na astmę i ludźmi zdrowymi. W przyszłości odkrycie może doprowadzić do bardziej skutecznych metod leczenia tej choroby.

Na całym świecie jest około 300 mln osób cierpiących na astmę. W Polsce jest to około 4 mln osób, czyli około 10 proc. całego społeczeństwa.

Nowe wyniki badań nad astmą

W swoich badaniach naukowcy stwierdzili, że u osób z ciężkim przebiegiem astmy występuje wyraźny profil biochemiczny (metabolit), który jest wykrywalny w moczu. Osoby przechodzące łagodniej chorobę i osoby zdrowe mają już inny profil tego typu.

Zespół badawczy przeanalizował próbki moczu od ponad 600 uczestników w 11 krajach w ramach badań U-BIOPRED, które są ogólnoeuropejską inicjatywą naukową.

Reklama

Według wyników badań, u osób chorych na astmę z ciężkim przebiegiem, zauważono spadek metabolitu zwanego karnityną. Karnityny pełnią istotną rolę w wytwarzaniu energii komórkowej i w odpowiedziach immunologicznych. Dodatkowo odkryto, że metabolizm karnityny był niższy w cięższych przypadkach astmy.

Bezpośrednie badanie płuc może być inwazyjne i trudne do przeprowadzenia. Jak podkreśla dr Reinke, płuca zawierają wiele naczyń krwionośnych, dlatego też wszelkie zmiany biochemiczne w nich zachodzące mogą dostać się do krwioobiegu, a następnie zostać wydalone z moczem.

- Są to wstępne wyniki, ale będziemy nadal badać metabolizm karnityny, aby ocenić jej potencjał jako nowego celu leczenia astmy - dodała dr Reinke

Wyniki badań zostały opublikowane w European Respiratory Journal.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astma | choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama