Wystarczą 22 min dziennie. Tak zmniejszysz ryzyko 19 chorób
Jak dowiadujemy się z nowego badania opublikowanego na łamach Preventing Chronic Disease, choć nie istnieje magiczna liczba minut ćwiczeń dziennie, która zapewni nam wszystkim zdrowie, osoby trenujące ponad 150 minut tygodniowo wykazują znacząco obniżone ryzyko rozwoju 19 chorób przewlekłych.
Wygląda na to, że wystarczą niecałe 22 minuty dziennie, aby znacznie zwiększyć swoje szanse na życie w dobrym zdrowiu. Jak sugerują wyniki badania przeprowadzonego na pacjentach Health Care Medical Center Uniwersytetu Iowa (ponad 7 tys. osób), w których analizowano poziom aktywności fizycznej, istnieje statystycznie istotny związek między ruchem a ryzykiem rozwoju niektórych chorób.
Tyle potrzeba, aby żyć zdrowiej
Osoby, które zgłaszały co najmniej 150 minut umiarkowanych lub intensywnych ćwiczeń tygodniowo, co przekłada się właśnie na niecałe 22 minuty dziennie, miały statystycznie mniejsze ryzyko rozwoju 19 chorób przewlekłych, jak choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, choroby układu oddechowego czy cukrzyca. Z kolei u osób wykonujących najmniejszą ilość ćwiczeń, zaobserwowano wyższe ryzyko występowania chorób przewlekłych.
Chociaż wiadomo, że ćwiczenia obniżają ryzyko chorób, autorzy badania podkreślają też, jak ważne jest zadawanie pacjentom pytań o ich poziom aktywności fizycznej. A opracowanie szybkiej i łatwej metody oceny może pomóc lekarzom w identyfikacji osób, które mogłyby szczególnie skorzystać na zwiększeniu swojej aktywności.
30 sekund i po badaniu
W opisywanym badaniu zastosowano metodologię zajmującą mniej niż 30 sekund - pacjenci za pomocą tabletu odpowiadali na dosłownie dwa pytania, tj. "W ile dni w tygodniu przeciętnie wykonuje Pan/i umiarkowane lub intensywne ćwiczenia (np. szybki spacer)?" oraz "Ile minut dziennie poświęca Pan/i na ćwiczenia o takim poziomie intensywności?". Jak podkreślają jego autorzy, dzięki takiemu podejściu lekarze mogą łatwiej kierować pacjentów do programów wsparcia czy na konsultacje z lokalnymi specjalistami ds. zdrowia.
Wypełnienie tej ankiety zajmuje zazwyczaj mniej niż 30 sekund. Nie zakłóca to wizyty, ale dostarcza nam mnóstwo informacji o ogólnym stanie zdrowia pacjenta - powiedział prof. Lucas Carr, główny autor badania z Katedry Zdrowia i Fizjologii Uniwersytetu Iowa.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!