Zielona herbata i marchew odwracają symptomy choroby Alzheimera

Choć żyjemy w czasach, kiedy to udało się znaleźć lekarstwo na wiele trapiących nas chorób, udało się nawet udokumentować dwa przypadki całkowitego wyleczenia HIV, to Alzheimer wciąż kryje przed nami wiele tajemnic.

Jednym ze sposobów lepszego poznania choroby i skuteczniejszej obrony przed nią mają być eksperymenty na myszach, dzięki której naukowcy mają nadzieję znaleźć skuteczne remedium. Ich ostatnie badania sugerują zaś, że recepta może być łatwiejsza niż się nam wydaje i zakłada wykorzystanie bardzo powszechnie występujących składników, jak… zielona herbata i marchew.

Oczywiście od razu przestrzegają przed zbytnim optymizmem, ale nie da się ukryć, że nowa metoda działa na myszach, więc jest szansa, że w przyszłości będzie i ratunkiem dla nas. Testy przeprowadzone zostały w centrum medycznym University of Southern California, a ich głównym celem było sprawdzenie wpływu antyoksydantów pochodzących z zielonej herbaty i marchewek.

Reklama

Pierwszy z nich to kwas ferulowy (FA), który można znaleźć nie tylko w marchwi, ale i ryżu czy ziemniakach, a drugi to galusan epigallokatechiny (EGCG), którego świetnym źródłem jest zielona herbata. Co ciekawe, leczenie za ich pomocą Alzheimera to nie wszystko, bo wykazują one również świetne właściwości w ochronie zębów, walce z nowotworami czy zapobiegania atakom serca.

W czasie eksperymentu 32 myszy podzielono na cztery grupy, równe pod względem płci i zawierające również zdrowe osobniki w celu porównania. Po trzech miesiącach jedna z grup była karmiona kombinacją FA i EGCG, jedna EGCG, jedna FA, a ostatnia środkami placebo. Każdy z osobników dostawał taką dawkę substancji, którą zdaniem naukowców człowiek powinien konsumować w ramach zdrowej diety.

Następnie każdą z grup poddawno specjalnym testom pamięci z wykorzystaniem labiryntu w kształcie litery Y - zdrowe myszy były w stanie pozyskać pokarm z obu gałęzi labiryntu, podczas gdy chore szybko wpadały w dezorientację, ale specjalna dieta pozwoliła szybko postawić je na nogi, sprawiając, że pamięć zaczynała funkcjonować tak dobrze jak u zdrowych osobników.

Mówiąc krótko, okazuje się, że można odwrócić stan chorobowy, chociaż naukowcy nie do końca wiedzą jeszcze, jak to wszystko działa. Nie wiadomo też, w jaki sposób i czy w ogóle można będzie to przełożyć na ludzi, ale miejmy nadzieję, że już niebawem się tego dowiemy. Poza tym, skoro wiadomo na pewno, że składniki zawarte w marchwi i zielonej herbacie pomagają, to nie trzeba wcale czekać, żeby wdrożyć je w życie. 

Źródło: GeekWeek.pl/newatlas

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama