Superkomórka burzowa tak potężna, że grad wybijał szyby. Są zdjęcia
Przez całą Polskę przetaczają się nawałnice. W woj. dolnośląskim związane z superkomórką burzową gradobicie było tak intensywne, że powybijało szyby w oknach. Zdjęcia przedstawiają skalę zdarzenia.
W Polsce od dłuższego czasu występuje duże natężenie ekstremalnych sytuacji pogodowych. Niemal codziennie rozsyłane są alerty RCB, w mediach społecznościowych pojawiają się informacje o zniszczeniach, różne instytucje oraz organizacje informują o prognozowanych nawałnicach i gradobiciach.
Nawałnice nad Polską. Nawalny deszcz, silny wiatr i intensywne gradobicia
Niedawno wspominaliśmy o sytuacji z Podkarpacia, gdzie gradziny były tak duże, a gradobicie tak intensywne, że domy po przejściu nawałnicy wyglądały niczym po ostrzale. Niemal codziennie w całej Polsce dochodzi do kolejnych zniszczeń, z różnych rejonów kraju docierają doniesienia np. o połamanych drzewach, uszkodzonych elewacjach, zrujnowanych uprawach i przerwach w dostawie prądu.
Jednym z województw, gdzie wczorajsze zawirowania pogody doprowadziły do ogromu zniszczeń, jest Dolny Śląsk. W miejscowości Drągów gradziny m.in. strzaskały poszycia dachów, podziurawiły elewację i powybijały szyby. Mieszkańcy wsi i okolic podzielili się opisami wydarzeń i zdjęciami, które ukazują skalę zajścia.
Superkomórka w woj. dolnośląskim. Grad powybijał szyby w oknach
Niedzielny alert meteorologiczny dla Wrocławia i powiatów wrocławskiego, oławskiego, oleśnickiego, trzebnickiego i milickiego i strzelińskiego był podniesiony do trzeciego, czyli najwyższego stopnia. Wspomniany intensywny grad wystąpił pod Wrocławiem właśnie w niedzielę 30 czerwca.
- Silna superkomórka burzowa przyniosła bardzo intensywne gradobicie nad Drągowem w gminie Twardogóra (woj. dolnośląskie). Gradziny osiągające i przekraczające średnicę 4 cm spowodowały uszkodzenia elewacji, a także na podstawie przesłanej dokumentacji: wybijały szyby w oknach — podali Polscy Łowcy Burz.
Gdzie jest burza? Ostrzeżenia dla całej Polski
Wiele doniesień wskazuje ostatnio nie tylko na powstawanie superkomórek, ale i formowanie się groźnych burz wielokomórkowych — komórki burzowe, w tym superkomórki łączą się w zwarte układy i niosą jeszcze większe zniszczenia.
Warto śledzić informacje podawane m.in. przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) czy stowarzyszenia takie jak Polscy Łowcy Burz i sprawdzać, gdzie jest burza i jakie są prognozy na powstanie groźnych zjawisk, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!