Trzy Słońca pojawiły się nad Szwecją. Widowiskowe zjawisko atmosferyczne

Na szwedzkim niebie zaobserwowano niezwykle widowiskowe zjawisko atmosferyczne. Obok macierzystej gwiazdy zaobserwowano halo słoneczne, a po obu stronach pojawiły się dwa mniejsze świecące punkty. To słońca poboczne.

Na platformie X (Twitter) Mateusz Grzeszczuk - Podróże bez Paszportu udostępnił nagranie przedstawiające wyjątkowo wyraźne zjawisko atmosferyczne, które pojawiło się na szwedzkim niebie. Widzimy na nim świecące Słońce, wokół którego roztacza się świetlisty krąg. Po dwóch stronach gwiazdy oraz nad nią widać mniejsze świetliste punkty. Dalej znajduje się kolejny, szerszy krąg. Również tam widoczne są po bokach jaśniejące obszary, choć nieco ciemniejsze, niż ich odpowiedniki wewnątrz.

Dodatkowo w pionie i poziomie przebiegają dwie świetliste linie, nadające całości charakter "celownika". Te okręgi to halo słoneczne, a jasne punkty - słońca poboczne. Zjawisko atmosferyczne można potkać praktycznie o każdej porze roku, gdy gwiazd jest blisko horyzontu, a więc rano i wieczorem. Trzeba przyznać, że uchwycone zjawisko jest wyjątkowo dobrze widoczne. Często spotkamy się z sytuacją, kiedy widoczne są dwa świecące punkty, oraz bledszy okrąg.

Reklama

Halo słoneczne i słońca poboczne. Jak powstało zjawisko?

W wyniku załamania światła na kryształkach lodu w atmosferze, głównie na wysokościach, na jakich występują chmury pierzaste Cirrus i Cirrostratus (6-12 km) tworzą się charakterystyczne białe lub tęczowe pierścienie - halo słoneczne. Często zwiastuje opady, ponieważ chmury, w których powstaje, znajdują się na czole frontu ciepłego. Na nagraniu widoczne jest tzw. małe halo (o promieniu kątowym 22 st.) i wielkie halo (o promieniu kątowym 46 st.).

Pozioma linia przecinająca Słońce to fragment  tzw. kręgu parhelicznego - bladego pasa biegnącego przez całe niebo równolegle do horyzontu. Słońca poboczne powstają na przecięciu halo i kręgu parhelicznego. Jasny punkt powyżej nieba powstaje, gdy halo przecięte jest pionową linią - słupem słonecznym.

Halo słoneczne nie tylko wokół Słońca

Choć na niebie halo słoneczne ze słońcami pobocznymi wygląda niezwykle imponująco, to samo halo możemy obserwować nie tylko wokół gwiazdy. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych pojawi się także wokół Księżyca, a nawet wokół świecących latarni. Nieco podobnym w wyglądzie zjawiskiem jest widmo Brockenu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: meteorologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy