Armia amerykańska przetestowała gogle wspomagające wzrok na polu bitwy

Jak wynika z oficjalnego komunikatu armii amerykańskiej - żołnierze 3. batalionu 75. pułku Rangersów sprawdzili w trakcie ćwiczeń gogle rozszerzonej rzeczywistości z systemem Visual Augmented (IVAS). Urządzenia były wykorzystywane w tropikalnych warunkach pogodowych.

Gogle IVAS / US Army Photo
Gogle IVAS / US Army Photomateriały prasowe

Armia amerykańska poinformowała w oświadczeniu, że jej gogle rzeczywistości mieszanej zostały poddane gruntownym sprawdzianom w tropikalnych testach ekstremalnych. Rozwiązanie bazujące na standardowym zestawie słuchawkowym HoloLens trafiło do 75. pułku Rangersów, przebywającego w ośrodku szkolenia Joint Readiness w Camp Santiago w Portoryko.  

Zaprojektowane przez firmę Microsoft gogle HoloLens modyfikują nasze otoczenie, nanosząc na rzeczywisty obraz, trójwymiarowe projekcje. Użytkownik może także wchodzić z nimi w interakcje przy pomocy gestów i poleceń głosowych. Jest to zatem połączenie wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości (modele 3D i ich projekcja odbywa się w naszym otoczeniu).

Urządzenie przygotowane dla wojska zostało dodatkowo oparte na oprogramowaniu zwanym Visual Augmented (IVAS). Jest to specjalnie zaprojektowana nakładka, która zapewnia zwiększoną świadomość sytuacyjną, stwarzając szansę na udostępnianie informacji i podejmowanie decyzji w różnych scenariuszach. W efekcie umożliwia on dowódcom udostępnianie danych taktycznych i celów żołnierzom w terenie, a także zapewnią możliwość widzenia po zmroku.

Gogle pracujące na systemie IVAS opierają się na wyświetlaczach HUD, znanych choćby z myśliwców bojowych. Prezentują informacje na specjalnej szybie bez zasłaniania widoku. Dzięki temu żołnierze mogą na bieżąco wyświetlać sobie mapy, filmy i inne przydatne dane, a także korzystać z noktowizji.

Szkolenie z wykorzystaniem jednostek Rangers było pierwszym, w którym żołnierze mieli szasnę przetestować wspomnianą technologię w warunkach, przypominających faktycznie pole walki. W trakcie ćwiczeń sprawdzono funkcjonalność nawigacji oraz możliwości szybkiego namierzania wielu celów. Żołnierze byli pod dużym wrażeniem możliwości, jakie oferuje innowacyjny system.

Rosyjska armia konstruuje drona sterowanego myślamiRMF24
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas