Armia ukraińska przechwyciła rosyjski konwój wojskowy

We wschodniej Ukrainie wciąż trwają intensywne walki o Donbas. Rząd Ukrainy zwraca się do społeczności międzynarodowej o wszelką pomoc, zwłaszcza o pomoc militarną. W międzyczasie armia ukraińska zdobywa w walkach rosyjski sprzęt wojskowy.

Czy przechwycony konwój przyda się ukraińskiej armii?
Czy przechwycony konwój przyda się ukraińskiej armii?David Trice/ Departament Obrony USAWikipedia

Siły ukraińskie przechwyciły rosyjski konwój, w skład którego wchodzi kilka ciężarówek Ural oraz haubice D-30. Ponadto w ręce armii ukraińskiej dostał się rosyjski czołg T-72B3.

W ostatnich dniach rosyjska armia straciła czołgi T-72, bezzałogowe drony Orlan-10 i najprawdopodobniej śmigłowiec szturmowy Ka-52 Aligator. Jest on jednym z bardziej nowoczesnych maszyn na wyposażeniu rosyjskiego wojska.

Z drugiej strony ukraińska armia straciła m.in. czołgi T-64 i wozy bojowe VARTA IMV.

Haubice przydadzą się ukraińskiemu wojsku?

Haubice D-30 jest to sprzęt konstrukcji sowieckiej wprowadzony do uzbrojenia w latach 60., który nadal jest produkowany. Kaliber tej haubicy wynosi 122 mm.

Haubica posiada maksymalny zasięg ostrzału ponad 15 km. Używając amunicji RAP (wspomagany pocisk rakietowy) może osiągnąć cel oddalony o ponad 21 km.

Haubica D-30 będzie dodatkowym wsparciem dla armii ukraińskiej123RF/PICSEL

Z tego sprzętu mogą być wystrzeliwane pociski odłamkowo-burzące, pociski dymne, oświetleniowe, czy nawet takie, które są wypełnione chemikaliami. Szybkostrzelność wynosi tu 6-8 pocisków na minutę i około 75 na godzinę. Przy słabo wyszkolonej załodze liczba wystrzelonych pocisków w ciągu minuty może zmaleć do 5.

Haubica D-30 odznacza się prostą budową i łatwością w konserwacji.

Sprzęt przeznaczony jest do niszczenia i stłumienia siły ognia piechoty - zwłaszcza, kiedy wroga jednostka znajduje się schronach polowych. Haubica służy także do niszczenia innych konstrukcji polowych, a przede wszystkim służy do neutralizacji czołgów i innych pojazdów silnikowych.

Obecnie znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych w ponad 60 krajach.

Śladami kultury lapońskiej. Warunki mogą zaskoczyćDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas