Niewiarygodne odkrycie w Peru. Całe miasto sprzed 3,5 tys. lat
Archeolodzy z Peru ogłosili przełomowe odkrycie, w północnej prowincji Barranca odnaleziono pozostałości miasta sprzed 3,5 tys. lat. Nazwane Peñico, mogło być kluczowym ośrodkiem wymiany handlowej pomiędzy wybrzeżem Pacyfiku, Andami i dorzeczem Amazonki.

Czy Peñico, zlokalizowane ok. 200 km na północ od Limy (na wysokości 600 m n.p.m.) i datowane na okres między 1800 a 1500 r. p.n.e., może być brakującym ogniwem pomiędzy najstarszą cywilizacją Ameryk, czyli Caral a późniejszymi kulturami andyjskimi? To jedno z pytań, jakie stawiają naukowcy, którzy od ośmiu lat prowadzą tu prace wykopaliskowe.
Centrum ceremonialne i rozwinięty handel
Ich efekt najbardziej imponująco prezentuje się z powietrza, na opublikowanych nagraniach z drona widać okrągłą strukturę umieszczoną na tarasie zbocza, otoczoną ruinami budowli z kamienia i gliny. Badacze zidentyfikowali tu łącznie 18 budowli, w tym świątyń i kompleksów mieszkalnych, a wśród znalezisk znajdują się też przedmioty rytualne, gliniane figurki ludzi i zwierząt oraz naszyjniki z muszelek i koralików, co wskazuje na rozbudowaną sieć kontaktów z regionami nadmorskimi i tropikalnymi.
Czy Peñico to spadkobierca Caral?
Archeolodzy są więc zgodni, że Peñico nie było odosobnionym ośrodkiem - stanowiło ważny punkt wymiany i komunikacji. Co więcej, leży niedaleko słynnego Caral, miasta sprzed 5 tys. lat uznawanego za kolebkę cywilizacji w Amerykach. Posiada ono 32 monumentalne konstrukcje, m.in. piramidy, złożone systemy rolnicze i starannie zaplanowaną urbanistykę.
Co ważne, powstało niezależnie od starożytnych kultur Azji i Bliskiego Wschodu. Według dr Ruth Shady, archeolożki, która kierowała wykopaliskami zarówno w Caral, jak i w Peñico, nowe odkrycie może pomóc zrozumieć, co stało się z Caral po katastrofie klimatycznej, która doprowadziła do jego upadku.
Społeczność Peñico była usytuowana w strategicznym miejscu handlowym, umożliwiającym wymianę z ludami wybrzeża, gór i dżungli
Peru znów zaskakuje. Kraj wielkich odkryć
Peru, które już wcześniej zasłynęło dzięki takim miejscom jak Machu Picchu czy tajemnicze linie Nazca, ponownie trafia na pierwsze strony światowych serwisów archeologicznych. Odkrycie Peñico wzmacnia też tezę, że rozwój cywilizacyjny w Ameryce Południowej był znacznie bardziej złożony i wieloośrodkowy niż sądzono.
Nowe znalezisko nie tylko przesuwa granice naszej wiedzy o prekolumbijskich społeczeństwach, ale może być kluczem do zrozumienia migracji kulturowych, zmian klimatycznych i roli handlu w formowaniu się pierwszych miast kontynentu.