Odkryli nietypowy skarb. Rzymianie mieli wielkie stopy?
Archeolodzy prowadzący prace na stanowisku w Northumberland odkryli bardzo nietypowy skarb. A mowa o ośmiu "niezwykle dużych" rzymskich butach sprzed 2000 lat, które mierzyły co najmniej 30 cm długości, co odpowiada rozmiarowi 46.

Niezwykłe znalezisko w północnej Anglii rzuca nowe światło na rzymską obecność na Wyspach Brytyjskich. Archeolodzy z Vindolanda Charity Trust odkopali osiem par skórzanych butów, z których część przekracza długość 30 cm, odpowiadającą rozmiarowi 46.
Odkrycia dokonano na terenie rzymskiego fortu Magna w hrabstwie Northumberland, nieopodal słynnego Wału Hadriana. Znaleziska pochodzą z fosy obronnej, która - jak to często w czasach rzymskich bywało - służyła także jako wysypisko odpadów.
Nietypowy rozmiar i wielka zagadka
Choć w zbiorach fundacji znajdują się setki rzymskich butów, te o podobnych rozmiarach należą do absolutnej rzadkości. Tymczasem na stanowisku Magna aż jedna czwarta odkrytych butów ma podobną długość, co jest zdaniem archeologów niezwykłe.
To naprawdę niezwykłe. Wszyscy teraz próbujemy zrozumieć, kto mógł tu być. Zastanawiamy się, które oddziały mogły być rozmieszczone w Magna i dlaczego właśnie tutaj znaleziono aż tyle dużych butów, znacznie więcej niż w innych miejscach
To błoto pomogło je zachować
Pierwszy "wyjątkowo duży but" zidentyfikowano 21 maja, a od tego czasu odkryto kolejne egzemplarze. Buty przetrwały w wyjątkowo dobrym stanie, głównie dzięki beztlenowemu środowisku w glebie. Wśród zachowanych elementów są między innymi skórzane podeszwy, a część z nich nosi ślady użytkowania. Jak wyjaśnia Frame:
Potrzebne są bardzo specyficzne warunki - gleba z niską zawartością tlenu, by organiczne przedmioty, jak drewno, skóra czy tekstylia, mogły przetrwać przez tak długi czas.
Fort Magna, będący częścią większej infrastruktury obronnej Wału Hadriana, przez stulecia był miejscem obecności żołnierzy z różnych części imperium, od Galii po Afrykę Północną. Choć jeszcze nie wiadomo, kim byli tajemniczy właściciele ogromnych butów, znalezisko może mieć istotne znaczenie dla poznania struktury i różnorodności armii rzymskiej stacjonującej na północy Brytanii. Bo jak podkreślają badacze, "kiedy ludzie myślą o Rzymianach, często kojarzą ich z Włochami, a zapominają, jak ogromne i zróżnicowane było to imperium".
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!