Autonomiczne łodzie patrolowe z karabinami maszynowymi stają się faktem [FILM]

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, w jaką stronę zmierza rozwój technologii militarnych, a wśród nich sztucznej inteligencji i robotów. Brytyjska armia stawia na autonomiczne łodzie wyposażone w zabójczą broń.

Pacific P24 to łódź hybrydowa, która łączy w sobie zalety pontonu i łodzi. Została stworzona z myślą o zapewnieniu jeszcze większego bezpieczeństwa morskiego dla Brytyjskiej Marynarki. Może ona samodzielnie pływać po akwenach z prędkością do 70 km/h i przez nawet 10 dni pokonać do 556 kilometrów. Na jej dziobie zainstalowano w pełni automatyczny stabilizowany system broni maszynowej o kalibrze 12,7 milimetra. Wojsko ujawniło, że chociaż karabin sterowany jest przez zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, to jednak ostateczną decyzję odnośnie oddania strzału podejmuje ludzki operator.

Reklama

Na pokładzie łodzi znalazły się najnowocześniejsze systemy monitorowania otoczenia, w tym kamery obrazujące w świetle widzialnym i w podczerwieni, czujniki oraz system LRAD. Pomimo faktu pełnej autonomii łodzi, na początek nad każdą ich misją będą czuwali operatorzy. Oczywiście, są to działania tymczasowe, by jeszcze lepiej wyszkolić inteligentne systemy. W niedalekiej przyszłości łodzie będą już same wykonywały polecone zadania, które będą polegały na obserwacji morza, wykrywaniu zagrożenia i próbach jego szybkiej neutralizacji.

Systemy autonomiczne w armii mają na celu ograniczenie obrażeń, a nawet ochronę życia żołnierzy. Skoro takie automatyczne i powtarzające się czynności mogą wykonywać roboty, to po co niepotrzebnie narażać ludzkie życie. Łodzie Pacific 950 niedawno wzięły udział w organizowanych przez NATO manewrach wojskowych REPMUS w Portugalii. Armia poinformowała, że spisały się tam na medal. Teraz dowiadujemy się, że Royal Navy zakupi od BAE Systems dziesiątki takich łodzi za kwotę 4 milionów dolarów.

Brytyjska armia nie poprzestanie tylko na autonomicznych łodziach patrolowych. Jej przedstawiciele już zapowiedzieli inwestycje w zaawansowane roboty i systemy sztucznej inteligencji, które wesprą codzienną pracę marynarzy na okrętach wojennych. Tutaj armia mocno inspiruje się amerykańską. Pentagon od kilku lat prowadzi kilka projektów, które mają na celu zastąpienie żołnierzy robotami. W przyszłym roku dojdzie nawet do wielkiej rywalizacji pomiędzy pilotami USAF a sztuczną inteligencją ().

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. BAE Systems

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy