Brytyjskie myśliwce Typhoon będą chroniły polskie niebo

Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii, podczas wizyty w Polsce zapowiedział, że niebawem nasze niebo będą chroniły brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon, a w polskich bazach będzie dodatkowo stacjonowało 16 tysięcy brytyjskich żołnierzy.

Brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon będą chronić polskie niebo
Brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon będą chronić polskie niebo123RF/PICSEL

Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział ogromne wsparcie dla Polski. Ma to związek z działaniami Rosji na Ukrainie i groźbą ataku na kraje NATO. Dlatego Wielka Brytania rozmieści w Polsce ponad 16 tysięcy swoich żołnierzy, a niebo nad naszym krajem będą stale patrolowały brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon.

Eurofighter Typhoon myśliwiec wielozadaniowy i jeden z trzech samolotów myśliwskich przewagi powietrznej krajów NATO, które są zdolne do działania na wysokości znacznie powyżej 15 tysięcy metrów. Został stworzony w ramach międzynarodowego konsorcjum. Pierwszy oblot maszyny miał miejsce w 1994 roku.

Brytyjskie Eurofighter Typhoon na polskim niebie

Obecnie Eurofighter Typhoon jest wykorzystywany nie tylko przez Wielką Brytanię, ale również Austrię, Włochy, Niemcy czy Hiszpanię. Co ciekawe, Unia Europejska obecnie planuje budowę nowego myśliwca 5. generacji, który mógły konkurować np. z amerykańskim F-35 Lightning II.

Typhoon jest myśliwcem o charakterystycznej konstrukcji w układzie tzw. skrzydła delta z usterzeniem kaczki. Zapewnia mu ona świetną manewrowość i osiąganie ogromnych prędkości na poziomie 2 Ma. Dwa silniki Eurojet EJ200 pozwalają również rozpędzić się do 1,3 Ma bez dopalacza.

Czym jest myśliwiec Eurofighter Typhoon?

Myśliwiec został przystosowany do przenoszenia różnej maści uzbrojenia w postaci pocisków przeciwlotniczych ASRAAM, IRIS-T czy AIM-120 AMRAAM, przeciwokrętowych AGM-84/RGM-84/UGM-84 Harpoon i Penguin, przeciwradarowych ALARM, AGM-88 HARM czy AGM Armiger. Nie zapomniano również o pociskach dalekiego zasięgu Taurus i Storm Shadow oraz inteligentnych bomb Paveway i JDAM.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas